Policija
7 15
6) они који су у покушају да се одаду трговини, чак и: протоколисали фирму трговачку или извадили механско- кафанско право, ако се у истини нису одали овим пословима као главним занимањима;
в) они који живећи на селу као занатлије, терзије, аба_ џије, ковачи, бојаџије, колари, столари, зидари и т. д., имајући своје земље, поред обрађивања ове, баве се и тим пословима. 2) они који живећи у вароши ишли варошици, сами или: са својом породицом обрађују земљу и у главном од тога: себе и породицу издржавају.
Сматраће се за земљораднике и она лица, која живе у вароши или варошици, но код којих је случај предвиђен у тач. 1. под а овога члана; међутим у случајевима свих осталих врста послова побројаним у тач. 1. под 6. и в. 7. ј. ако: су извадила право на занатство или протоколисала занатскотрговачке или индустријске радње или извадила лично механско кафанско право, таква лица сматраће се да су престала: бити земљорадници.
У обрађивање земље по овом члану (тач. 1. и 2.) подразумева се поред обраде земље још и сточарство, воћарство,. виноградарство, пчеларство и свако друго занимање пољском: привредом скопчаном са својином земље.
Но не могу се сматрати као земљорадници, ма да живећи у селима или варошицама имају зиратне земље и на овој. изводе послове из области повеће привреде, чиновници иу опште државни службеници, свештеници, лекари, адвокати и. друга лица, која у ствари нису земљорадници.“
За тим долази и чл. 44. који гласи:
„Одредбе претходног члана, о томе ко се има сматрати; за земљорадника, важиће и за законска благодејања из 5 471. грађ. суд. пост.“
3) Законик о поступку судском у грађанским парницама: од 20/11. 1865. донео је у 5 471 општа наређења о томе, шта. се за извршење пресуде не може узети у попис.')
") О томе „Шта се не може узети у попис за извршење судских одлука“ ваља видети расправу проф. Др. Драг. Аранђеловића, под истим насловом, 1909. стр. 1—49, у шта ми овде не можемо улазити, као и „О извршењу судских одлука“ (1912) од Ж. Перића и Др. Д. Аранђеловића.