Policija

Сат ==

6. дозволе за предузимање чисто личних делатности, изван области радњи из тач. 1, као на пр. за ношење оружја = чл. 4 закона о држању и ношењу оружја; за лов по закону о лову; риболов, као спорт, упколико не би имало карактер заната; бабичлук — чл. 15 тач. 2 закона о уређењу санитет. струке у вези упустава за бабице ЗБр. 7455 од 19924 г. са изменама ЗБр. 21340 од 1925 г.; чл. 40 закона о шумама у вези чл. 41 правилника О сечи и промету грађе; чл. Би 6 закона о бањама, минералним и топлим водама итд.

8. дозволе употребе јавних добара.

(Наставиће се)

Коста !. Јанковић нач. Мин. Ун. Дела.

ПОСТАНАК И РАЗВОЈ ЖАНДАРМЕРИЈЕ.

|. Постанак жандармерије.

Већ у давним временима код културних народа наилазимо на уредбе, којима се осигурава јавни мир, поредак и извршба разних установа и закона. Сигурност живота и иметка свакога држављанима без разлике први је увјет за културну државу, па зато је сваки владар и у опће државник прије свега пазио на то, да му у земљи влада мир и ред и да се сви држављани строго држе изданих закона и прописа, на којима су друштво и држава основани, па је стога увијек замишљена посебна удесба, посебно звање, које је имало да води бригу за поредак у држави, јер само безувјетно и строго испуњавање закона и наредаба било је кадро ударити чврст темељ држави, која се по тому својој нутарњости одржати могла, а тим је онда и према вани своју моћ и свој углед показала.

Већ стари Римљани, ти узори државног уређења, увели су посебне службенике (апипсшаногез), који су се бринути ммали за одржавање реда и сигурности, а и тзв. ликтори били су једна врста полицијских органа; дужност им је била назити, да сваки грађанин државном угледнику и званичнику

исказује дужну почаст и да их ни у којем погледу не омета „ПОЛаЦиЈА“ 2 5