Policija

-- РЕЕ —

пред законом без оштећења енергије тако неопходне у њиховој служби — како то немачки министар унутрашњих дела захтева од својих органа у наредби од 15-Х1-1922. г. П-а 8831.

в. О начину опхођења власти са народом. О овом погледу греси наших власти и сувише су тешки. Дало би се много говорити, али за наше власти само — покудно.

г. О начину заповедања. Колико је то питање важно, послужићемо се мислима Ф. Ферстера: Етика и вештина владања и управљања мора постати предмет најтемељнијег размишљања и најбрижљивијег васпитања и самоваспитања.

Нама треба управо психолошки префињена вештина заповедања, која уме да сједини несавладљиву енергију захтевања с витешким поштовањем личности која служи (Државнограђанско васпитање).

12. Питању владања и понашања чиновника ван канцегаријског рада мора се поклонити нарочита пажња. У толико пре, што су они досадашњим радом дали и сувише доказа, да се то питање не сме оставити нерегулисано. Својим понашањем и радом ван службеног времена, чиновчици су нанели огромне штете угледу земље и свога реда. С тога нарочитим уредбама треба регулисати питање ванслужбеног рада чиновника у Јужној Србији. У том времену чиновника треба начинити пиониром културе и нације.

Забранити им похађање крчми, банчење, картање, одавање алкохолу, виђање у неприличном друштву, на местима, и са људима који худе њиховом угледу као носиоца државне власти.

18. Често крешање органа власти (премештање) наноси веома осетне штете сређивању прилика, раду и успеху др. "жавних власти, нарочито јавној безбедности у Јужној Србији, Најтеже погађа државну касу и — чиновника.

Треба га ограничити на праве државне потребе.

14. За правилно решење проблема Јужне Србије, између осталих услова потребно је: одабрати нарочито чиновништ во за службу у шим крајевима.

Велимо: одабрати. Нама требају људи у правом смислу те речи. Претпостављамо школу, али никако не искључујемо природну бистрину, ма и недостајало факултетско образовање. Оберучке прихваћамо мисао већ поменутог Тапдијел: