Policija

— 230 —

држава. За успех полиције тражи се систематски трајни: рад. Све до једне од предвиђених мера безбедности морају се свака Посебице у свом правцу, својој пошћуности и појединостима, ш све укупно доведене у трајну везу, безусловно најстрикшније без Престанка примењивати, тако да то непрестано одржавање постане редовно стање службе. Зато смо напред у одељку |, од чиновника и захтевали као услове: истрајност и континуитет у раду.

Само такав, и једино такав рад, на примени мера безбедности може и мора донети успеха, а не овакав какав је код нас, где се једног дана почне са пет мета, другог са десет а после 365 дана нађу четрдесет и две тачке!»

Недостатак овакве примене мера безбедности био је код нас један међу главним узроцима неуспеха.

е. За ових девет година од уједињења, послови јавне безбедности били су поверени шефу јавне безбедности. Резултате таквог рада видели смо. Зар неби било далеко паметније основати нарочито тело — један управно-полицијски: савет при Министарству Унутрашњих Дела, састављен не само од виших чиновника Министарства већ од умних људи — научника и практичара ван самог Министарства. Управо по образу и подобију просветног, санитетског, грађевинског и т. д. савета при одговарајућим министарствима. Ти савети имали би да оцењују и дају ствоје мишљење и савет о сваком важнијем кораку и мери који би се имали предузети на пољу јавне безбедности као и у опште о свима осталим важнијим питањима целе струке управно-полицијске.

Зашто решавање свих тих проблема оставити једном човекуг! Зар ту није један беспримеран ризико2!

ж. Потребно је ревидирати однос жандармерије према. органима управно-полицијске службе. Већа субординација жандармерије само би осигурала успех.

ж ж =

Прионимо на рад: брзо, енергично, са пуном паром, да нам се не би једног дана рекло: зего заршт Епере5 (доцкан се опаметише Фригејци).

25. 1. 1928. г. Коета |. Јанковић Београд Начелник Миннстарства Урутраш. Дела..