Policija

— 238 —

"особље тог звања, које има на расположењу једну на најмо„дернији начин уређену лабораторију, свој статистички биро за успоређивање цена и своје одељење за питање станова и жирајџија.

чеглсе роште Ја гергеззјоп дез апдез основан је 1906. "године од господе Раш! Ошећагта пи Матп-Ојаца, а на основу закона од 1. августа 1905. год. Пре тога постојало је једно "читаво. административно-полицијско „одељење за контролу „извршивања трговачких узанса“, у смислу закона од 13. јуна 1866. год. Законодавство о сузбијању несолидне и преварне "трговине и о заштити потрошача надопуњавано је, а од "оснутка реченог сервиса, 1906., 1907. и 1908. год. нарочитим законима, а попуњавано за време рата и после рата указима и ордонансама, које су биле плод нарочитих искустава и опа-жања. Извесне одредбе тога законског комплекса доста су "старе. Тако на пример датира право полицијских органа да улазе у радње и контролишу, у присутности стручних лица ваљаност робе, још из 1791; 1839, установљена је контрола мера за тежину и шупљих мера, а са тим право, односно „дужност полицијских власти, да их контролишу. Контрола "над чистоћом живежних намирница за продају и над солидношћу извршивања трговинских трансакција на пољу те трговине, заснована је на закону од 5. априла 1884. А природно је, да и кривично законодавство садржава цео низ мера у погледу "одржавања поштења у трговини.

Постојеће законодавство употпуњено је, а односно најважнијих животних намирница: 1897., 8. и 9. односно масла, путера и маргарина, вина, алкохолних пића и воћних сокова и сирупа. Општа фармакопеја појачана је законом о раду апотека из 1908, год, и декретом „терреззјоп де Каџдез еп таштете тефсатептецзе“ из исте године. 1903. изашао је закон о контроли каквоће шећера, итд. Разуме се, да је нови закон од 1905. абсорбисао ово стручно законодавство, модернисао и употпунио га према међувременим искуствима власти и науке, _ и тако постао једна врста зборника који садржава све што "се односи на овај рад. Саставни део овог законика су и прописи о начину вршења анализе код брашна, млека, масних материја, прерађевина од воћа, меса, теста и шећера, жита_рица и кукуруза, зачина средстава за изазивање асептич-