Policija
— 264 —
ХХХН Суду обштине рекавачке (срез левачки):
Општина није у праву, јер је закон јачи од обичног акта управне власти. А у закону је јасно прописано, да на добшт друштава обавезних на јавно Полагање рачуна општински прирези не могу бити већи од 200%%.
Св. Бр. 369.
ХХХМ „ивану Ивановићу, деловођи општине крчмарске:
· 1. Ослобођење од плаћања таксе због сиромаштва односи се само на случајеве предвиђене чл. |. тач, 24 такс, и пристојбинског правилника. Пошто тражено уверење не спада у ове случајеве, а издаје се на основу државних књига, то се за њега мора наплатити и такса за државу по ТБр. З и 4.
2. Ако би неко неовлашћено прешао преко туђег имања засејаног усевом и тиме му нанео ма какву штету, извршио би дело довреде. ствари, која, према величини учињене штете, може бити истућна (5 375 тач. 1 каз. зак.) или преступна (5 289 истог зак.).
Прелажење стоком и колима преко ливада кажњава се по тач. 5 6 375 каз, зак., а идење по потесу изван одређених путева и стаза по чл. 929 зак. о чувању пољског имања.
8. У „Полицији“ Бр. 5—6 за прошлу год. објашњено је, да између оца и синова не постоји, по правилу задруга, али да по изузетку може у извесним случајевима и постојати (стр. 247). У 5 471 тач. 4а грађан. суд. пост. реч је о синовима као пореским главама, а не о синовима као задругарима.
4. По 5 529 грађан. зак. женска деца умрлог задругара = кад овај не остави по себи мушке деце — имају права наслеђа на део задружног имања свога оца, али заостали задругари имају право да им део у непокретностима исплате новцем по процени вештака. Ово, разуме се, не важи за случајеве у којима не постоји задруга између оца и синова, пошто је тада отац потпун господар имања и може с њим располагати по своме нахођењу, у колико оно није приновљено задругарским радом са пунолетним синовима (98 121и 123 грађан. зак.).