Policija

— 712 —

или име оца, односно ознаке: „старији“, „Млађи“, „велики“, „мали“, „црни“, „шепави“, „ћорави“, „рапави“ и т. д.

Сваки путник, био он овоземац или иноземац, дужан је, ако то надлежна област или сигурносни орган затражи, да се искаже о својој особи и о средствима потребним за издржавање, т. ј. да има новаца и хране макар и за краће време, док не нађе зараде према своме знању и стручној спреми.

Жандарми и сигурносни органи у опште не смеју свакога путника без разлике заустављати и питати за путне исправе, него само оне, за које држе да се потерницом прогоне или се из било којег разлога сумњивима чине, као на пример ношњом, својим држањем и понашањем, нерадом, скитањем и т. д.

Ако жандармеријска патрола наиђе на странца који јој се било из којих разлога сумњивим чини, зауставиће га на 3—4 корака, дигнувши леву руку, речима: „Станите! Ко сте вир“ Заустављени треба да каже своје име и презиме јасно им гласно и занимање. Вођа патроле треба да то све понови, да што боље упамти, а то је потребно, јер се често догађа да заустављени, ако путује уђјом исправом, у наглости каже своје право име, које се са оним у исправи наведеним не слаже.

Када је заустављени казао ко је и шта је, запитаће га вођа патроле: од куда, камо и којим нослом путује, а затим ће затражити од њега путну исправу.

Након испитивања сумњивог странца моћи ће се ово да установи: |

1, Ако је путна исправа уредна и ако нема никаквог разлога за даље поступање против заустављеног, то ће га отпустити овим речима: „Ваше пушна исправа је у реду. Опростште што смо вас зауставили, али 'ми смо вршили своју дужност“.

2. Ако заустављени нема путне исправе, а сумња постоји и даље, поготово ако наводи друго име, а не оно које је можда у потерници наведено, рећи ће му вођа патроле: „Пошто немаше пушне исправе, а неко се вама сличан пошерницом тражи, Шо ћемо вас провести до општине (среске канцеларије) где ћете имати да докажете, ко сте; изволште с нама поћи“.