Policijski glasnik

СТРАТТА 316

ПОЛИЦИЈСКИ ГЛАСНИК

ВРОЈ 40.

За садржину новина и чаоописа одговара у сваком случају одговорни уредник (»сЈег уегап1лхгогШсће КесТаккеиг"). Друкчије је у § 10.: У погледу новина и периодичних списа власт Ке по саслушању заинтересованих уредника , а с обзиром на долазак и одлазак дежурног чиновника, одредити час, у који се има извршити у § 9. прописано депоновање. Ако о томе измеТ>у власти и уредника не дође до споразума, онда Ке тај час одредити у главним провинцијским градовима земаљска влада а у другим варошима окружна политичка власт. Као што се из наведеног § 5. види, приближава се одговорнп уредник у провизорном закону о штампи од 31. марта 1848 године у неколико ономе §егап1:-у геаропзаМе Француског закона о штампи од године 1828, пошто и оп има дужност да ноложи кауцију, чиме, делимично, и с материјалног гледишта учествује у предузећу новина. Свакојако оваје одредба ублажена следећим § 6, према коме се обезбе1)ење може дати не само у готову новцу или стављаљем хипотеке, него и давањем јемств а. Провизорна уредба о штампи, издата наредбом министарског саиета од 18. маја 1848, 2. 1150 Ј. О. 8. 8, прописује у § 5. Иије потребно одобрење власти ни за издавање периодичнога штампанога списа, него је довољно, да се пре издавања новина или периодичнога сииса пријави власти један одговорни уредник.. .. Уредник је дужан метнути своје име на сваком поједином листу или свесци. У § '20. дотичне провазорне уредбе (одговорност за „кажњиви" штампани спио) говори се о »одговорном уреднику«, у § 7. (дужност публиковања оптужбе и пресуде) о »уреднику«, у § 6. (принуда на исправку) чак и о уредништву (»против воље уреднигитва)«". Од обе означене уредбе о штампи сд 1848. које су постале у журби тадашњих бурних политичких догађаја, и како по свему изгледа никако нису у живот ни ступале, конзеквентпији је у номенклатури закон о штампи, издат царским патентом од 13. марта 1849 КОВ1. 161, који стално говори о одговорном уреднику, тако нарочито у § 4., према коме сваки број или свеска кога периодичнога штампанога списа мора, поред осталих оаначења, садржавати и » име одговорнога уредника", и у § 6., који међу захтевима претходне пријаве о намераваном издавању периодичнога штампанога списа под в) наводи: Име и место становања једнога одговорнога уредника , који има законом прописана својства, а ако ће више одговорних уредника бити именовано на листу. имена и места становања свију. Исто тако говори § 8. (захтеви за одговорнога уредника)и § 43. (одговорност за садржану) о „сваком одговорном уреднику Интересантан је за наше питање текст закона о штампи од 27. маја 1852. КОВ1. № 122, који, као шго је познато, стојећи у знаку реакције, у политичком погледу истина представља знатан назадак, али у правном погледу надовезује на прилике

премартовског времена цензуре, и тажо у овом погледу чини овој периоди најближи члан у ланцу развића, који је био на ктатко време прекинут претходним политичким догађајима. Означени закон био је у важности пуних 10 година, те тако он чини прелаз ка закону о штампи, који сада важи. Односно нашег питања одређује § 2. дотичног закона, да сваки број или свака свеска периодичнога штампан га списа мора садржавати, поред осталих захтева, и »име уредниково или уредника". У § 3. прописано је, да обавозни егземнлари периодичнога штампанога списа, који се имају предати надлежним властима најдоцније један сат пре издавања или разашиљања, морају бити снабдевени потписом одговорнога уредника. Молба за давање потребне концесије о издавању кога периодичпога штампанога списа има, према § 10., садржавати; 3, Име и место становања једнога уредника са законом прописаним условима, а ако се вигпе уредникл на листу имају именовати, онда имена и места станов;1ња свију ; 4. Доказе о законокнм особинама свакога уредника, који се на листу има именовати, а који се стара о уређивању. § 12. одређује захтев^, које мора вспуњавати сваки уредник периодичнога штампанога списа, а § 34., који се тиче немарљивости с гледишта права о штампи, говори о „сваком па листу именованом у реднику«. Из наведенога јасно излази, да закон о штампи од године 1852 — за разлику од свога претходника, закона о штампи од године 1849 — говори, с јединим изузетком у § 3., не о одговорном уреднику, већ просто о уреднику, што у толико више иада у очи, кад се има на уму, да се текст § § 2. и 10. бр. 3. зак. о штампи од 1852 године у осталом готово од речи до речи слаже са текстом § § 4. и 6. в) закона о штампи од године 1849. С тога се може са разлогом узети, да је реч »одговорни« у последњем закону намерно изостављена, те да се јасно означи, да се према намери законодавца може само ирави уредник именовати на листу као одговорни уредник, да дакле само оиај може бити одговорни уредник, који је одиста уредник листа. Има се приметити, да је само о уреднику (а не о одговорном уреднику,) говор и у § 10. садашњег кааненог законика од 27. маја 1852, који је издат једновремено са споменутим законом о штампи, а одре!)ује када почиње кажњивост кривичног дела, учињеног садржином штампанога списа, за лица, која су у томе учествовала. Закон о штампи од 17. децембра 1862. К^Вћ № 6. од 1863., који сада важи, враћа се у дотичном односу у главноме на номенклатуру закона о штампи од 13. марта 1849, говорећи начелно о одговорном уреднику, а нарочито у одељ. 3. § 9.: Сваки број или свеска кога периодичнога штампанога списа садржаваће поред тога име бар једнога одговорнога уредника. Исто тако има по § 10. пријава о на мераваном издавању кога периодичнога штампанога списа да садржава, сем дру-

гих означења, и име и место становања \једнога одговорнога уредника. При овој се номенклатурп осгаје и у владипом пројекту закона о штампи од 1902 године; само што се у одељ. 1. § 8. одговорност одговорнога уредника, који се на штампаноме спису има именовати, тачније одређује речима: једнога за садржину штамианога сииса одговорнога уредника. Једноставност терминологије, на коју се у осталом пазило у дотичном правцу у закону о штампи од године 1862, прекида се у § § 11. и 3^., који на прилично уочљив начин говоре просто само о уреднику. То исто бива и у чл. ТГ1 бр. I. новеле о закону о штампи од 15. октобра 1868 К^Вћ № 142, којим је замењен споменути § 32. зак. о шгампи од 1862 год. Међутим да израз »уредник« у свима овим законским ирописима не може имати никакво друго значење од означења „одговорни уредник«, види се односно § 11. већ из његовог односа према цитираном § 10, за који он садржи казнену санкцију, а односно § 32. и чл. III. новеле к закону о штампи из тога, што они регулишу одговорност уредника, дакле по самом појму могу мислити баш само на одговорног уредника. Дакле очевидно овде је у ствари само нетачност законске терминологије. То се исто зацело има узети и о § 10. владиног предлога од године 1902, који у претпоследњем одељку говори ') о руковођењу уредништва од стране одговорнога уредника. У осталом не треба порицати, да у овом иојединачном, зацело пре нехотичном но свесном и намерном изо^тављању речце »одговорни« треба гледатн инзтиктивниодјек првобитног гледишта, покоме одговорни уредник може бити само прави уредник, то јест оно лице, које прикупља материјал за новипе, исти прегледа, одабира и у штампу даје, те тако садржину новина одређује, гледишта, које се, као што смо видели, нарочито јасно огледа у иоменклатури закона о штампи од године 1852. (НАСТАВИЋЕ СЕ) Превео Д-р Д. Аранђеловић.

0УД0КА П0ЛИЦИЈА У ФРАНЦУ0К0Ј

(НАСТАВАК) ТгеИћагс1, у експозе-у мотива законика објашњава овако ову поделу атрибуција: „шта је с.удска полиција? у чему се она „разликује од административие полиције?

А ) (( У елучајевима кад је одговорни уредник привремено спречен да руководи редакцијом или за то привремено неспособан.^ Да се речца (( одговорни )} не би два пута узастопце морала употребити, овде је очевидно прецизност правничког израза жртвована обзирима тобожње стилистичке благогласности. Али то је врло опасна ствар у једном закону, пошто се, као што је познато, из таквих нетачности онда приликом гумачења изводе по каткада врло широки закључци. Овај је недостатак тумбе окренут у тексту одборског пројекта: »Ако је уредник привремено неспособан за одговорно уредништво или привремено у томе спречен....«