Policiski rečnik : Knjiga prva A — E

реку или поток, откуда, поједини или општина. воду пију, што проспе или баци, чим би се вода опоганила, или би тамо стоку појио, као MH онај, који би у текућој кроз село или варош "води нечисте ствари квасио, или прао

могу.“

Шо 5, 34. вој. казн. зак. кажњава се смртном казном ко за време ратног стања, намерно отрује или неупот_ребљивим учини бунаре, кладенце, изворе и потоке одакле се војска снаблева, водом.

Бучети. Уставом је прописано:

„Чл. 113. Оваке године Народна Скупштина, одобрава државни буџет који треди само за годину дана.

Буџет се мора поднети Народној Окупштини најдаље за месец дана од дана њеног састанка. Једновремено са буџетом подноси се Народној Скупштини на увиђај и одобрење, и завршни рачун | последње истекле рачунске године.

Народна Скупштина He може предложене партије увећати а може их смањити и изоставити. Ђуџет се одобрава по партијама.

Начин састављања и извршења буџета, прописаће се законом.

Уштеда једне буџетске партије, или буџетске године, не може се

друге партије или године, без одобрења. Народне Скупштине.“ „Чл. 97. Оамоуправне – јединице имају свој годишњи буџет. Газдовање самоуправних јединица стоји под надзором Министра, – Финансија 'и Главне Контроле и уредиће се нарочитим законом.

Државни буџет. По чл. 1. закона о државном рачуноводству — који вожи за целу Кра-

љевину (Ол. Нов. "Бр. 148-1992. т)

тако, да се људи њом служити не.

утрошити на подмирење – потреба.

„Државни je буџет једногодишњи закон, којим се предвиђају, претходно одобравају и претходно ~ распоређују сви државни приходи и расходи“, а по чл. 3. истог закона овај бупет састављен је из финансијског закона — законски прописи који се односе на извршење буџета — и буџета прихода и расхода — скуп цЦифара груписаних по разним рубрикама. Време, за које се приходи и расходи државни одобравају, зове се буџетска година (од 1. јануара до 31. децембра), а време, за које се сви рачуни о приходима и расходима једне буџетске године морају свршити, зове се рачунска година (до 1. априла по истеку буџетске године) (чл. 9.). Изузетно од овог закон. прописа, буџетска година у последње време одређује се финансијским законима, према времену доношења буџета.

Сви државни приходи и расходи стоје, у границама, закона о државном рачуноводдству и закона финансијског, под врховним надзором и контролом Министра Финансија, поред контроле коју у овом погледу има, и Главна, Контрола. (Чл. 5.).

Састављање државног буџета. У закону о државном – рачуноводству предвиђене су ове важније одредбе о састављању државног буџета:

а) Овако Министарство, по својој струци, саставља. предрачун прихода и расхода свога буџета, према, предрачунима – својих . надлештава. Ови предрачуни морају бити снабдевени свима објашњењима, и по формалној, законској, и по материјалној, рачунској страни. Поред овога, морају бити прегледни, јасни и

штава и шефа, рачуноводства сваког

премапотписани IO шефова, надле- |