Policiski rečnik : Knjiga prva A — E

утевелије по прописима вакуфнама, кад ових нема по одредбама M. B. Они могу чинити само оне издагке, оји су предвиђени буџетом за њиов вакуф, а сувишак прихода морау слати Државној Хипотек. Банци, реко среског меџлиса, за централни вакуфски фонд. По одобрењу Мин. В. један део овог сувишка може се оставити мутевелијама за подмирење потреба идуће године (чл. 7). (В. Муфтије).

Ваљавице в. Воденице.

Ванбрачна деца. По Гр. 3. разликују се ове четири категорије ванбрачне (природне) деце: 1. која су рођена ван брака, т. ј. од невепчане матере; 2. која су рођена у браку али пре 180 дана од дана венчања, или до нстеку 307 дана од смрти мужевљеве или од коначног развода Срач-

гем утврдило да нису могла бити за"чета од мужа материног, и 4. деца 'и3 поништених бракова. (89 114, 128 и 134. тал. 1).

Деца рођена у браку пре и после

законом одређеног рока (5 114), по– стају, по самом закону, брачном, ако их се презумптивни отац „судски“ не одрекне у року од 3 месеца од дана сазнања за њихово рођење. Одришање бива изјавом пред стиратељским судијом (чл. 158. зак. о стара· старатељ.). Ова, изјава остаје без деј"ства ако сз вештачењем утврди да. је дете недоношчео (8 128).

По мишљењу др. Аранђеловића, мати и старалац ванбрачног детета могу, аналого овоме, доказивати њетову брачну филијацију и у случајевима кад је оно рођено у кратком времену после 300 дана од дана престанка брака, ако се вештачењем утврди да је зикаснели порођај последица развијености детета (Правне расправе, Београд. 1921).

не свезе; 3. за коју би се судским пу-

Правни положај ванорачне деце по нашем законодавству није за њих ни мало повољан. По Гр. 9. она су лишена сродничких одношаја и права (5 133), као и права законског наслеђивања (58 409), а на случај смрти не наслеђује их отац и мати, већ хранитељ (5 411). Њихово издржавање и васпитање стављено је првенствено матери у дужност (5 129), па тек онда оду ижкући У којој су рођена (131). Дужност оца да издржава ванбрачно дете постоји само у

оним случајевима, кад је ванбрачни

патернитет утврђен (8 130), или кад је отац допустио да се дете уведе у прквене књиге на његово име (али га није позаконио). Обвеза издржавања ванбрачне деце личне је природе, и траје само дотле док су у животу лица на којима је она лежала.

Према 5 135, очинска власт над, ванбрачним дететом припада матери или хранитељу и старатељу, а по чл. 4 и 5 зак. о старатељству оно потпада под старатељство. Само у случајевима кад су безбрачни родитељи и хранитељи ванбрачног детета, припадају им иста права и дужности, која имају брачни родитељи. „Иначе пак у свима правима према таквој деци о пречи је ранитељ ~ него родитељ“ (8182).

Изложеним | одредбама треба. још додати и 5 130, који забрањује истраживање патернитета. У овом законском пропису вели се:

„Ко је отац ванбрачном – детету не сме се истраживати ни доказивати, осим ако је случај одвођења: (6 188 и 189 Казн. Законика) или силовања (8 191 истог законика), па би се време затруднења подударало са временом одвођења или силовања, а и то само на тужбу 0них, којих се тиче.

Тако исто не сме се ванбрачно. дете на име кога другог, осим на.