Policiski rečnik : Knjiga prva A — E

је одређена чл. 11., али је надлеж“ ност среских поглавара још неодре'Ђенија од надлежности великих жута (чл. 18). Због овога. је немогућно одредити прецизно, ма и непосредним путем, надлежност ових последњих, већ се то може учинити само У општим потезима.

_ (С обзиром на. закон о општој управи и надлежности власти, које улазе у састав ове управе у области, У општу надлежност великог жупана имају потпасти: а) послови опште управе које до ступања, у Живот зак. о ошитој управи буду вршиле окружне односно – жупанијске – управне власти; 6) послови појединих ообласних односно окружних дирекција (грађевинске, санитетске, просветне и т. д.); в) послови посебних одељења појединих министарстава по покрајинама, % т) један део послова "покрајинских управа (ЧЛ. 21) — у колико сви побројани послови нису пренети у надлежност обласних и среских самоуправа;

(6) По чл. 9.: „Велики жупан врши надзор над свима властима опште управе у области и решава 0 жалбама против њихових управних аката.“ :

И овај пропис, у колико се односи на решавање о жалбама против уп равних аката, непрецизан је, јер У пракси постоје више категорија ових аката, а из њега се не види које од њих могу бити – предмет жалби, O

којима, ће решавати велики жупан:

Из објашњења, које је о овим ак-

тима дато приликом товора о адми-

нистративним споровима. (в. рубрику под овим називом) излази, Да. ће · вел. жупан бити надлежан да прег· деда, испитује и оцењује, У циљу одобрења или уништења, ове одлуке (решења, пресуде, наредбе) под“ ручних му власти, које оне доносе по предметима опште управе у гра-

30

Вел

ницама своје надлежности, и у свој-

ству управне власти, а то су поглавито оне одлуке, за чије су разматрање до потпуног увођења у живот закона, о општој управи надлежне, по спеицјалним законима, окружне односно жупанијске власти: поједине областне односно окружне дирекције; посебна одељења појединих министарстава у покрајинама, и покрајинске управе у пословима који буду пренети на њега.

Пошто у закону о општој управи није речено да су решења великог жупана извршна, то се у погледу ове извршности имају примењивати прописи специјалних закона, који Cy важили за одлуке ових власти.

Према. чл. 15. окружни начелник решава, као заступник великог жупана, о жалбама против управних аката среске управе у полиц. казн. стварима. У областима, у којима не постоје окружни начелници, за ре- · шавање о овим актима биће, разуме се, надлежни велики жупани.

По изречним законским наређењима, полицијске власти врше и извесне судске – функције (ислеђење = злочина и преступа у местима. тде не постоје градске и среске судије, Из- | виђање и пресуђивање иступа из Ш. части казн. зак. ит. д.), али њихове одлуке у овој материји не подлеже разматрању великог жупана, јер не спадају у управна акта, пошто их полицијске власти не издају у својству управних власти, већ као помоћни органи судских власти. ЊБихово разматрање остаје, дакле, и даље у надлежности судских власти.

За спорове управне природе (ајд министративне) важе прописи зако- | на о Државном (Оавету и Управним Судовима.

в) Према чл. 12. зак. о општој уп рави: „Велики жупан ће у свима важним питањима од локалног знача-

ја разумевајући и полицијске наред- ~