Policiski rečnik : Knjiga prva A — E

Bar —— : ; _

месеци или новчано од 300 до 1800 дин., 5 по чл. 23. закона о јавним зборовима и удружењима: „Вређање вере или морала начином обележеним у чл. 18. казниће се затвором од 10 дана до 2 месеца или новчано од 100 до 300 динара.“

Ветеринари в. Марвени лекари.

Вештачење. У току једне кривичне истралте, или приликом расправљања каквог грађанског или административног спора, често се појављују и таква питања, која, иследници, судије или административни ЧИновници нису у стању да реше по својој општој и стручној спреми, већ су принуђени да, у циљу утврђења истине, траже помоћ лица, која по своме стручном знању, искуству или по својој вештини могу ова питања решити. 'Та, лица, специјално спремна, за решавање оваквих питања, називају се вештацима, експертима, 8, њихово поступање при испитивању и оцени обележених им факата назива се вештачким прегледом или вештачењем. Зажљу чак пак, до кога, они овом приликом долазе на основу својих специјалних способности, 80ве се вештачко мишљење, које се под извесним погодбама, може сматрати као потпун доказ (8 224. Кр. (О. П. и 86 213., 218. и 246. Гр. С. П.).

Вештачење по кривичним стварима. Кад, w ca коликим бројем вештака треба вршити вештачењег Одтовор на ово питање даје нам 5 55. Др. С. П. у коме се вели:

„Где се предмет ислеђења само осбитим знањем или вештином докучити може, употребиће се Beштаци, који правилно треба да су двојица, само тде је опасност у одлагању, или је предмет мање важности, довољан је један вештак. У маловажним и простим случајевима, где би се н. пр. тица-

455

Веш

ло определења месног одношења,.

мере и ов. под. могу се и кметови

или дуги служитељи употребити; но њихов увиђај треба да, бу-. де у присуству два сведока.“

Као што се види из првог одељка овог законског прописа, иследник. је обавезан да се послужи вештацима у свима случајевима, у којима. се извесна, важна, чињеница „само OCOбитим знањем или вештином доку- чити може,“ 2 ови случајеви веома. | су многобројни и могу се, у главноме, поделити у две груше: +

а) Оне којима се стчном стремом и вештацима, омогућава искоришћавање ~ доказног материјала – (стенографи, преводиоци и т. LM.

6) Оне којима се, на овај исти на“ чин, дутерђебо постојање кривичног дела, основа подозрења, или доказа.

Избор и заклетва вештака. У 5 56. Кр. (О. П. прописано је:

„Вештакже бира сама полицајна, власт, која шелеђење руководи. Који се у казненом делу не могу за, сведоке узети, не молу се ни 3% вештаке употребити. Иследоватељ ће вештакже опоменути на, светињу заклетве и да. ће се на оно, што буду исказали, код суда морати заклети. :

Кад суд одређује вештаке, он ће | их најпре заклети, ако нису иначе по овоме звању заклети.“ 204 Право иследнико на избор вешта

ка огпаничено је како исписаним | законским прописом тако и 88 55 | 61., 64. и 65. овог зак. Шрема, овим“ и према наведеном законском про“ пису за вештаке се могу узимати сае мо она лица, која имају тегничке. способности за вештачење конкрет=, них случајева и правну способност у истом степену као и сведоци. (88 01. 92. и 114. истог вак.). На. ову способност не утиче пол, а, за доб старости вреди 5 114. овог зак.