Policiski rečnik : Knjiga prva A — E

Бош

јама, као Н. пр. памуку, валра, може тињати недељама, без пламена. Пухор од гара спорије се тазвија, од пламена, но од тињања. Ако се овај пухор далеко распростро, може се закључити да ватра тиња од дужег времена.

Место, тде је најпре почело горети, може се такође одредити на основу исказа сведока очевидаца, или. на основу околности које су ватру пратиле. Ако је ватра благовремено угашена, ово место може се лако открити по већој количини сагорелих малерија на њему.

Ако се пре појаве пламена дуже времена димило, ватра је почела у простору где приступ ваздуха није био довољан. Тамо тде има, довољно свежег ваздуха ватра, гори слободно и са мање дима. У затвореним просторима, напротив, ватра брзо потроши заостали кисеоник те с тога, не може светло да тори, већ само тТиња, услед чега се производи необиЧНо мнНото Дима.

Не тпеба, најзад, изгубити из вида, да злочинци у извесним случајевима потпаљују ватру на више места, да би брже и ситурније произвели паљевину, а по неки пут и за то што прва ватра није хтела да гори, или што није узела жељени правац. Ово се може познати и понекад тачно утврдити по неповређеним предметима, који се налазе између ових места, које ватра у своме ширењу не би могла, обићи — прескочити — кад би полавила, с једног места.

Пошто се открије место, на коме се ватра прво појавила треба на њему пажљиво тражити остатке запа| љених материја које су биле упо: требљене за потпалу. Ако је ватра ____ Ogyra потпаљена хартијом, сеном и| ли иверјем, ове материје могу се

често познати по облику и изгледу

,

| сагорелих остатака,

ROJH понекад нису потпуно изгорели, већ само“ карбонозовани. AKO су ове матери- · је биле претходно полчвене – петролеумом могућно је још осетити, Ha њиховим остацима – характеристичан мирис петролеума. који, у највише прилика, упућује на злонамерну паљевину. С Најобичнји мотиви, са којим се врше злонамерне паљевине, ови су: освета, користољубље, у циљу маскирања казниме радње ~% | утирањеа | трагова казнимог дела, у циљу лакшег извршења казнимог дела, 3бог болести (пироманија) и из обести. Паљевине из освете поглавито се врше по селима, док по градовима преовлађују оне из користољубља, које се у већини случајева, састоји у наплати осигурања за изгорелу | имовину. С тога је у овим случајевима, потребно извидети: да ли је сопственик склањао поједине ствари пре појаве ватре, и да ли ова није паж“ љиво и с нарочитим планом произведена. Маскиране паљевине имају обично за циљ да прикрију какво извр шено кривично дело, (убиство, кра ђу и т. д.), или да скину сумњу с лица које је притворено га раније из вршене паљевине и т. д. Паљевине из пироманије (врста душевне | 60лести) врло су ретке. ; Наш законодавац у 5 68 још наређује да се увиђајем по делу извршених паљевина (овај увиђај има се“ вршити са вештадима) утврде: #8). већа или мања опасност од њих 90. живот и имање људи, и бу величина причињене штете, у колико је, ра: зуме се, могућно одмах утврдити о ву последњу. Ово се мора учиниту због тога, што је ова општа опасност један од главних елемената – извес: тих паљевина (86 296 и 298 а, ал. | казн. зак.), и што је величина штет.