Policiski rečnik : Knjiga prva A — E

· јавити жалба у року од 15 дана надлежном првостеп. суду, који о _ томе решава у последњем степену.

Ш.

_ Вештачења, по наредбама, првостепених судова у смислу 56 222—260 Зак. о пост. суд. у гра_ Ђан. парницама.

ТУ. |

Достављање | судских пресуда, · решења, наредаба, позива и осталих аката по грађанским и кривичним предметима“ (5 10).

0. К. С. објашњено је:

а) „Кад се из акта овог оптужења види, да, ислеђење представљеног дела, као дела из 5 223 6 крив. зак. спада у надлежност среског суда, то онда све потребне главне радње ислеђења, као претрес стана, увиђај и т. д. спадају такође У делоктиг његовог рада, и њих има да изврши само надлежни иследник, 8, He која друга управна власт, како тај срески суд погрешно узима, противно пропису 5 10. зак. о среским и градским судовима. Органи општинске, као „месне полицијске власти, као и органи полиције безбедности, имају ту само споредни задатак: да надлежном иследнику у вршењу тих радњи буду од помоћи, и да учине све што треба. да се трагови очувају до доласка иследника“. (Бр. 9477-1914. г.).

Ово мишљење Касац. Суда не треба схватити у буквалном – смислу, т.ј. као апсолутну ненадлежност полицијских и општинских власти за главне радње ислеђења. Оно важи за редовне шрилике: кад је иследник на месту – извршеHOP дела или кад се ове радње могу одложити до његовог доласка, без бојазни да ће се успех истраге осујетити. У ванредним случајевима, међутим, кад н. пр. постоји опа-

снпост да до доласка ~ иследниковог могу бити уништени трагови кри-

вичног дела, (поједини предмети или ·

отисци ногу у снегу који се топи и т. д., које је немогуће очувати дуже време због оскудице у ~ потребном матиријалу) ове власти имају несумњиву дужност да изврше и претpec и увиђај, јер и ово спада у старање „да се трагови каквог кривичног дела не изгубе и да кривац не утече“ (8 10).

6) „Извршења одлука војних власти ни једним законоким прописом, као ни законом о градским и среским судовима, нису стављена у надлежност градских и среских суодва. Прописима другог одељка 5 10. зак. о градским и среским судовима – предвиђа се надлежност градских и среских судова само за извршење пресуда, и решења апелационог и првостепених судова и других власти, које су изречно побројане у горепо- · менутом законском пропису — У коме нису предвиђене и одлуке војних власти — па према томе градски и срески судови и не могу бити надлежни за извршење њихових одлука, већ полицијске власти. Одлуке донете по специјалним законима, о којима је реч у тачци другој одељка другог 5 10. зак. о градским и среским судовима, јесу такве одлуке, које су донете искључиво од првостепених – грађанских судова, а не и од каквих других па“ ни војних · власти.

Пренос извршења G полицијске на судску власт није, Дак-. ле, извршен тако, да Полициј-

ска, власт престане бити извртшна егзекутивна власт, него да судска власт сама и извршује своје пресуде и осуде, што је последица начела независности судске (Бр. 2277-

"од извршне власти.“ 1913 год.).