Policiski rečnik : Knjiga prva A — E

в) „Да срески и градски судови нису у опште надлежни за истрагу преступнит кривичних дела по закону о шумама, већ да су за то надлежне једино полицијске власти, како је то предвиђено у зако-

"ну о шумама, и да су срески судови надлежни само за истрагу поменутих злочина и преступа из казненог законика“. (Н. 0. 0. С. Бр. 1932-1921 т.).

т) „Да се рокови жалба на решења градских и среских судова о прекинућу истрага имају ценити по 5 15 кр. суд. пост., % да се према томе за благовремене имају узети и оне жалбе, које су биле изјављене или предате – четвртог, односно првог дана по празнику, само у случају ако последњи трећи дан за жалбу — буде пао у дане кад суд не ради“. (0. 0. С. Бр. 10080-1921 т.).

д) „По тач. 3. одељ. П 8 10 зак. о среским и градским судовима, за извршење пресуда избраног суда по грађанској части надлежан је срески суд. Према. овоме, и у овом случају, кад је у питању подела и уступљење имања, као извршење пресуде избраног суда, надлежан је суд среза... а не начелник среза...“ (Решење Бр. 3101-1923). ђ) „Да се такса за жалбе против решења истражних власти у смислу 5 131 кр. суд пост. о притвору, не наплаћује ~ унапред, већ no | окончању предмета, и то само у случају осуде дотичног кривца“. | 0. 0. С. Ђр. 4232-1912 т.). | Према, Н. 0. С. К. С. од 30 августа, 1922 т. Бр. 5798, полицијске власти _ надлежне су и за извршење одлука Управе за Заштиту – Индустријске Својине (Полиц. за 1923 г., Ђр. 7—8.

Грађанска права и дужности. (дељак други Устава, садржи ове од-

то

Гра

редбе о основним правима и дужностима, грађана:

Чл. 4. — Држављанство је у чи-

· тавој Краљевини једно. Сви су

грађани пред законом | једнаки. Сви уживају једнаку заштиту власти. Не признаје се племство ни титуле, нити икаква преимућсетва | по рођењу. (В. Држављанство). Чл. 5. — Ујемчава се лична слобода. Нико не може бити узет на од. говор, нити бити притворен, нити · иначе ма. од кога, бити лишен слободе, осим у случајевима које је | закон предвидео. 25 Нико не може бити притворен | за какву кривицу без писменог и разлозима, поткрепљеног – решења. надлежне власти. Ово решење мора се саопштити лицу, које се притвара, или у часу притварања или, ако то није могућно | најдаље у року од 24 часа, од часа, притварања. Против решења, о притварању има, места жалби надлежном суду у року од три дана. Ако у овом року не би било жалбе, истражна, власт мора решење послати суду у року од 24 часа. Суд је дужан донети своју одлуку у року од два дана, од дана пријеMa решења. Решење судско је извршно. Органи власти, који би скривили против ових одредаба, казниће се за незаконито лишење слободе.

(8. Притвор). JI

Чл. 6. — Никоме не може судити ненадлежан суд. :

Чл. 7. — Нико не може бити осуђен, док не буде надлежно саслушан, или законим начином (IOзван да се брани. ,

Чл. 8. — Казна, се може установити само законом и применити једино на дела, за која је закон унапред рекао, да, ће се том казном | казнити. (8. Назне). TO