Policiski rečnik : Knjiga prva A — E

O и углед државних саужбе ника,

„Правом дисциплинског каже њавања — вели Мих. П. Јовановић, председник Racam. Суда (Застарелост дисциплинских кривица, Пол. Гл. за 1902 год.) — подјемчава се испуњење службене дужности онако, као што се граЂанском тужбом подјемчава истуњење уговора.“

Према овом законском пропису, повреда службене дужности или угледа свога реда кажњава се: | или казном за неуредност или казном дисциплинском.

„Казна за неуредност изриче се — вели се у овом члану — ако повреда дужности или угледа феда, не прелази обим обичне неуредности (ДИСПИ ПИНКИ: истушп). Али ако је неуредност већег замалпаја или је поновљена, или ако. су отежане опште | OKOUIности под којима je – повређена, службена, дужност или углед греда, или ако постоји каква штета или опасност за интересе службе, ода, се то сматра као ДИисПиптански преступ.“

Неуредности – (ДИСЦИПЛИНОКИ | (ИХ тупи). Казне за неуредности двојаке су: 2) опомена, и 6) новчана казна. И једну и другу изричу | непосредне старешине или старешине сваког вишег надлештва. Не могу се изрећи пре него што службеник буде саслушан, а образложена, одлука о казни мора му се саопштити писмено. Новчана казна, у појединим случајевима, не може премашити 10% од службеникове ~ месечне

плате (основне и положајне), изри-

че се у корист државне касе и одбија од принадлежности.

На одлуку о казни за неуредност

има, места жалби, у року од пет да-

на од дана саопштења, старешини

непосредног вишег надлештва, чија.

својим или туђим именом, као и ад.

је одлука извршна. Жалба се предаје старешини који је казну изре- · као. На одлуку о казни, коју изриче министар или старешина неког другог врховног централног надленгева,. нема места, жалби.

Казна за неуредност не уводи се у Службенички Лист, али се мора доставити надлежној комисији за оцењивање службеника, и свима, вишим старешинама кажњеног службеника,

Кривице због неуредности, у ок виру дисциплинског иступа, заста ревају за годину дана (чл. 160—168 TOM. заж.).

Дисциплински преступи. У чл 164. побројани су ови ДИспиплинсОки преступи:

1. неморално VW, недостојно влада ње у приватном животу, као што је: опшијање, ~ пијанчење, скитање, кар- | тање и овима подобно, на местима, по друштвима и на начин који унижава достојанство службеника;

2. лакомислено задуживање;

3. непристојно и преко постатање са подручнима и. народом;

4. рђаво употребљавање своје вла– сти старијега службеника према млађим;

5. немарност и неуредност у долажењу на дужност;

6. непослушност спрам таредиби претпостављених власти;

7. оговарање, у злобној намери, поступака. или наредаба власти у канцеларији и пред млађима, у ко лико не би спадало у кривице по“ казненом законику.

8. смугња, свађа MW неслагање с друговима у служби;

9. предузимање ванатских, про: вачких и индустријских радњи по

воцирање, и 10. издавање сгажежао тајни Побројаним кривицама треба још