Policiski rečnik : Knjiga prva A — E

Bil ТИ. и све остале повреде службе-

не дужности законом прописане

(чл. 159).

За дисциплинске преступе пред-

виђене су чл. 165. ове казне:

1. Кор;

умањење плате (основне u

положајне) највише до једне годи-

не дана, с тим да ово умањење, у поједином месецу, не може бити ве-

| Re o0 20%;

3. стављање у пензију без умањења пензијскихт принадлежности;

4. стављање у пензију са умањењем LO OT принадлежности, највише до 20% на месец, с тим да то умањење | има да траје за неко ограничено време — највише 10 година; и

5. отпуштање из службе. Ако је службеник, који се овом казном каЗни, у том времену већ био стекао право на пензију, губи то право.

· Казна умањења принадлежности шиз тач. 2. преноси се, са истим шпро– центом, и на пензијске принадлеж-

ности, ако се службеник за време трајања казне пензионише.

Казне из тач. 1. и 92. повлаче 88устављаље напредовања Ha виши степен плате и станарине и напре·довања, У вишу групу, и то најмање ва. једну а понајвише за три године. Ha овај начин изгубљено време за напредовање, чију дужину одређује дисциплински суд, рачуна се одво_ јено од времена изгубљеног због слабе оцене, без обзира да ли се то време поклаша или не.

Изрицање дисциплинских казни. За изрицање дисциплинских казни

надлежни су дисциплински судови:

Државни. Савет и Управни Судови. Последњи су дисциплински судови првог степена, а Државни (amer другог, а у извесним случајевима првог и последњег степена. У друтом и. последњем степену Државни

uz

Савет решава по жалбама на одлуке Управних Судова, а у првом и по-· следњем степену по кривицама државних службеника, првих пет група прве категорије.

Као дисциплински судови првог степена, Управни Оудови решавају по кривицама државних службенижа у својим областима, са изузетком службеника поменутих mer груша (чл. 166, 167 и 169).

Поступак. Према чл. 168. Државни Савет и Управни Судови, као дисциплински судови, поступају по прописима зак. о држав. службеницима, а у колико ови прописи не би достајали, имају примењивати шпрописе својих поступака и начела ошштег кривичног поступка, а чл. 170. прописано (је:

„За судије и друге државне службенике грађанског реда, који

се нарочитим законима подврга-

вају под дисциплинску власт дру-

max органа, maji ДИсЦиПЛински поступак овог закона, ако није опецијалним – законом шрописан нарочити поступак.“ (8. Главна

Контрола, Државни (Савет, Су-

дије)-

Управни Судови, као дисциплински судови, решавају током Дисциплинског ислеђења у одељењима, од три судије, а на претресу у колегијуму од пет судија, од којих су тројица редовни чланови дотичног одељења. Управног Суда, а двојица, старији по рангу стручни другови оних којима, се суди (Чл. 171).

У вршењу своје дисциплинскосудијске дужности стручни другови | независни су, као и остале диоциплинске судије, и не одговарају ни- | ком осим закону (ЧЛ. 174).

Државни Савет, као дисциплински суд, решава у једном од својих

одељења, коме је нарочито поверено