Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

прекида према свим учесницима у · кривичном делу. Једном – прекинута — застарелост _ може поново и неограничено пута бити прекидана, јер се сваком HO_ вом радњом истражне власти осве· жава успомена на извршено кривионо дело.

0. К. С. објашњено je:

а) .Позивање окривљеног OJ стране иследног судије представља потпуно позитивну радњу, којом је иследни судија као надлежна власт делом устао противу окривљеног, према чему, а по 5 77 казн. зак. његов позив прекида застарелост“. (Бр. 8529/1907 т.), И

6) „Не може се узети да је застајањем са пресуђењем кривице, док се не сврши грађански спор, почела. тећи застарелост, пошто се спор има сматрати као продужење ислеђења по самој кривици. кад од спора зависи питање O кривичној – одговорности окривљеног.“ (Бр. 12283/1908. г.). Застарелост ~ права на тужбу. Према 58 76 и 396 казн. зак. ово право застарева: а) за годину дана: за. злочине, преступе и иступне крађе, преваре и утаје у вредности преко 10 динара; 6) за три месеца за све остале иступе.

– Почетак рока застарелости рачуна се код злочина и преступа „ако

се не тужи онај, кога се тиче. за г0-,

дину дана од дана, кад дозна за злочинство или преступљење и за кривца“ (85 76), а за иступна. дела „од времена кад су учињена." (5 396, ал. 1.) За утврђивање истека овог рока, _ вреди оно, што је, поводом овога, ре· чено код застарелости дела. Ако је, NH. пр. неко сазнао 1. јануара 1925. за извршену му крађу и крадљивца, он ће имати право на подношај

100

Зас

тужбе до 12 сати ноћу између 1 и 2 јануара 1926. год., што значи, да је у овом случају 1. јануар 1926. год. био последњи дан рока за њен подноша/).

У теорији се сматра, да је привалтни тужилац дознао ba кривично дело, кад је сазнао 98a извршену радњу, њене последице и услове инкриминације. Није потребно да извршиоца познаје индивидуално (име и презиме и т. д.), већ је довољно да га зна као извршиоца дела. Непотврђене претпоставке безначајне су У погледу прекида застарелости.

Према. последњем ставу 5 76: „Кад има више појединих људи, који овако могу тужити кривца, па га који од њих не тужи за годину дана од како дозна за учињено му зло дело и за кривца, тим злочинство или преступлење неће застарети и за друге, којима још није прошла година дана, од кад су за њега пи Da кривца дознали.

„Ако су више лица суделовала у извршењу критичног дела. има се узети. да рок застарелости за. свако од њих почиње тећи тек онда, кад је сазнат извршилац кривичног дела. Сазнање о подстрекачу и] поматачу није меродавно, јер они нису према позитивном законодавству извршиоци кривичног дела (8 76.).. Код реслативнит ! кривичних | дела IO тужби рок почиње тећи од дана, кад је за тужбу овлашћени ссазнао, не само ко је извршилац, већ и за однос овога према њему, због којег законодавац захтева тужбу повређеног, jep Tek се онда може рећи, да. је сазнат кривац код једног кривичног дела по тужби. Тако ако је крађа извршена од једног рођака у степену предвиђеном у 5 50 казн. зак. покрадени