Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj
пуштају се у начин извршења. При овом треба водити строго рачуна, да ли је отпор у истини био погибељан и да ли су општински органи били у истини у немогућности ода сами изврше дотичну службу или не.
4. Кад се носи nopea финансијској управи или прима новац од исте.
У оваквим случајевима. обраћа, се општински суд молбом среском начелнику, који наређује AKO прилике јавне безбедности то изискују и ако нађе за потребно, да жандарм прати благајника. У овом случају – евентуадни — трошкови (дневница жандарма) имају | пасти на терет дотичне – општине. Дневницу жандарму, ако се та служба врши ван сталног реона — за долазак и повратак — плаћа општина. Исплату дневнице врши општински суд пре наступа службе. Овом приликом скрећем пажњу и на то, да је врло незгодно да жандарми, распоређени по станицама. у срезу (не варошким) врше службу месне полиције. као нпр, надзор над затварањем кафана, санитетску полицију и т, д. Ово је у толико незгодније, што приликом оваквих служби – често долази до отпора, па 'и до употребе оружја, коју је врло тешко оправдати.
Овакве службе | треба. да врше општински | органи — (пандури). Жандармерија — може – приликом свога, патролирања. да надзире рад општинских органа и да их у њиховој служби потпомаже. Али, ако полицијске власти нађу за потреOHO ma жандармеријске – станице врше и ове службе, треба им зато издати тачна и прецизна упутства.“ 10.
За извршење нарочитих задатака, скопчаних са одговорношћу или са новчаним издацима (угушивање нереда, побуне, употреба жандармерије на службе са правом на дневницу) шефови државних управних власти дужни су издати старешинама, жандармеријских јединица писмена наређења. Само у хитним и неодложним случајевима, ова наређења. могу се издати и накнадно, најкасније за 24 сата. За наређење одговоран je онај који га је издао, а за начин извршења | задатка жандармеријски старешина. који га извршује. – При угушивању нереда, жандармеријски старешина. добија од надлежних власти само задатак, а начин извршења подешава сам 'и одговоран је за њега (ЧЛ. 96 и 927).
У случају хитне потребе и опасности по јавни ред и мир дужне су жандармеријске старешине, на позив шефова надлежних државних власти, груписати жандарме на местима којима опасност прети, али чим ова потреба престане жандарми се имају вратити она своју редовну дужност (Чл. 76).
Чланом 33, прописано је:
„Ради оцене рада. жандармерије
и њихових старешина у служби ја-
вне безбедности, сви шефови окру-
жних, жупанијских или обласних управних државних власти подно-
сиће Министру Унутр. Дела до 15.
септембра сваке године податке,
који ће служити за оцењивање.“
4. Формација. Жандармерију сачињавају: |
а) Команда Жандармерије — највиша жандармеријска команда у 3земљи — административни орган П степена — са седиштем штаба у Београду. На челу њеном стоји Командант Жандармерије, који има поло- |