Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

ЊЕ LO Зар

осам у срезу, болест пак. опасна,

7; би. _ извештава, претпостављену Ед и тражи да се упути још јелекар за лечење оболелих, док

е срески лекар предузимати рад

на. превентивном сузбијању зара-

зе. Слично ће се урадити и у гра-

"довима.

т) рашири ли се епидемија јаче, надлежни лекар тражиће још једног лекара. У том тренутку надлежни лекар предлаже претпостав-– љеној власти да се импровизује покретна. епидемијска, болница, на тачци, где је највише оболелих. Тада надлежни лекар, сем тога, Oбразује у заразним местима епи_ демијске комисије од угледних ме· штана, које ће, поред општинских судова и других власти, бити на руци лекарима у обавештавању грађанства и примени дезинфекTIHOHHX, изолационих и терапевт~ ских мера.

д) ради успешнијег сузбијања, епидемија – постојаће стално pH Среским Санитетским _ Управама једна филијала депоа, ~ поменутог

IN Tad. а чл. 1 овог правилника.

о е) у случајевима спорадичним, посао око дезинфекције и изолације обављаће срески стални епидемијски болничар. Кад се број 0болелих умножи на 5—10, – онда, срески лекар – поставља другог епидемијског болничара, и на сваких идућих 5-10 оболелих, трећег, четвртог и т. д. Они ће вршити, под надзором лекара, – дезинфекцију, изолацију и негу болесника и давати нужне лекове, које лекар препише.

ђ).... У градовима и варошицама поступак при лечењу и сузбијању заразних болести исти је као и на селима.“

Полицијске и општинске – власти дужне су, под најстрожом одговорношћу, одмах извршити све што лекари у овим случајевима, наредили буду (чл. 9 а тач. 14. и чл. 20 тач. 1,9. 5,4 и 5. 2. У. 0: 0,4. И. 3.(8. Богиње п Колера).

За сузбијање заразних | болести по школама, постоји Правнилник Министарства Просвете од 14. фебруара 1922. т. ОНБр. 5678 (Ол.

_ Нов., Бр. 89), који садржи ове ваЖкније одредбе:

„Члан 1. Сви учитељи основних школа, као и наставници средњих школа дужни су, чим примете или посумњају да је неко дете оболело од какве заразне болести, удаљити га од школе H O томе известити родитеље и лекара још истог дана, кад ученик изостане, а. нарочито у време кад влада у месту нека епидемија, обавестити се о узроцима изостанка ученика. „Члан 2. Сви практични лекари су дужни, приликом прегледа. болесне деде, распитати се, да ли деца припадају школи и којој, па о овоме у случају неке заразне болести, поред пријаве санитетској власти, одмах обавестити и управу школску најкраћим путем. Исто тако дужни су разабрати, да ли у кући заразног болесника има и здраве деце, која похађају школе, те овој забранити посећивање школе, ако могу да разносе заразу, па о овоме известити дотичну управу школе. Ово ће бити обавезни чинити и онда, кад им дође неки случај са села. У том ће случају известити среску санитетску власт са захтевом, да се дотична школа најхитнијим путем обаве- CTH. :