Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

Расписом Мин. У. Д. од 1. фебруара 1894. г. СБр. 994 (Пол. Збор., стр. 1369) наређено је, на основу чл. 33 под 2. зак. о уређењу санитет. струке, да се лица, умрла од заразових болести не сарањују са уобичаојном церемонијом, већ да се, одмат по констатовању смрти, метну у 3затворене сандуке и односе у гробљанске капеле.

· Расписом истог министра од 2. јаnyapa 1885. т. СБр. 9573 (Пол. Збор. стр. 1372) наређено је, у споразуму са. Мин. В. Мр., да се регрути из зараженит места не упућују у команде, већ да се о оваквим случајевима _ извештавају пуковске окр. команде ради обустављања овог упута.

|. Лечење болесника.

За, лечење болесника, у 9. У. С. “С. Ч. Н. 3. предвиђени су ови оргао и ове установе: лекари и њихови – помоћници дентисти, бабице, апотеже, болнице, бање и минералне воде (и 9::9'0, 12, 19, 15, 16, 28. и.31), а _ у закону о оснивању посебних санитетских установа: амбулаторије, бактериолошке станице и лабораторије, епидемијске колоне, станице ML J1dбораторије, диспанзери и поликли ниже (чл. 1). (8. Апотеке, Бабице, Бање, Болнице, Зубни лекари и техничари, Лекари).

| ___GeneHautewb•0. Ilo um. 36. Ycrapa: ова: .„Тихварство (зеленаштво) сваке 0. забрањено је“.

У 8 284. К. 3. прописано је:

„Ко чинећи зајам или при другим теретним уговорима. преко_ мерне користи за, себе уговори, да се казни у следујућим случајима:

1. Кад ко са недораслима или нод старатељство стављенима без саизвољена њихових родитеља и-

-

140

Sen

или друге користи у уговору при-

кривено, себи осигура и њих заи-

ста оштети;

2. Кад он, да би другу страну преварио, и себи веће користи него што је законом дозволено прибавио, уговор тако начини, да друга страна право одношење између давања и примања пије познавала нити је по стању њеног знања, и увиђавности лако познати могла.

Овакви лихвоимци не само што морају све оне користи, које су од горепоменутих лица ~ лрибавили, повратити им, него ће поред тога бити кажњени новчано. Новчана казна може се до трипут онолика осудити, колико од лихвоимца неправедне или намерне користи износе, а поред тога у повтореном случају затвором од три до дванаест месеци“.

Као што се из овог законског прописа види: „Зеленашење је прикривено прибављање претеране имовинске користи при закључивању теретног уговора искоришћавањем нечје лакомислености или неискусности, ако је друга уговорна страна страна малолетник или лице под старатељство стављено (“у 284. т. 1 К. 3.), или кад ово није случај, ако је уговор од извршиоца тако наџињен, Oa je другу уговорну страну довео у заблуду о правом одношају између давања и примања (5 284 T. 2. К. 3.)“. — (Основи Кривичног Права од Др. Т. Живановића, посебни део, књига П, издање 970, стр. 260).

„Карактеристика. кажњивога користољубља – састоји се у томе. што преступник искоришћава незгодни привредни однос другог у циљу прибављања, користи за себе

ли старатеља. претеране интересе

и оштећење противника, немајући

— O M