Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

Зла

„Почевши од 1. октобра 1923. год. моћи ће се излагати продаји само оне злалне и сребрне ствари, које су снаб девене жиговима. прописаним ЧЛ. 5. или прелазним жигом по чл. 6." _ (dG. 17).

__ (В. тарифу о наплати таксе за ис_ питивање чистоће и жигосање златоних и сребрних израђевина у Ол. Нов. Бр. 91—Х1—1994. т.). Наредбом Мин. 'Т. И., од 29-Х -1924.

г. Бр. 9321, Ш (Сл. Нов. Бр. 2584) наређено је, да се и игрмилуци, махмудије и остали златници, који се не "сматрају као новац, него као накит, подвргавају испитивању | чистоће и жигосању.

4. Закон о контролисању чистоће злата % сребра, од 17. јуна 1882. год. "са правилима Министра Финансија за његово извршење од 1. августа 1889. год. ЦБр. 3648.

По чл. 9. ов. закона, све златне и сребрне ствари, (у полугама, шипкама, сатовима, посуђу, накиту, жицама, и т. д.), намењене јавном промету, стављене су под државну контролу, и могу се израђивати, увозити са стране и продавати – под именом златних и сребрних ствари само онда ако садрже BaKOHOM прописану чистоћу, а по чл. 15. произвођачи и продавци ових ствари дужни су издавати купцима писмено, у: коме мора бити јасно изложено: фирма произвођача или продавца; име и презиме. купца; шта је продато, и да ли је од злата или сребра; колико je ствар тешка. и од које чистоће злата или сребра; место и време продаје и потпис онога. који је ствар продао.

Чланом 13. закона и чл. 10. правилника за његово извршење, као и чл. 5. зак. о радњама, стављено је у дужност произвођачима и продавцима златних и сребрних ствари, да о отварању, затварању и ' свима

160

Зла

променама, својих радњи извештавају месну полицијску власт, а, по чл. 99 таксеног правилника, од 6. новемOpa. 1923. год. ова власт дужна, је наплатити прописну таксу, прилепити је на пријаву и о том известити надлежну финансијску управу.

За пријаву радионице златних и сребрних ствари такса износи 50. дин. а за пријаву продавнице ових ствари — 250 дин. (Тар. Бр. 96).

Законом о контролисању чистоће злата и сребра предвиђене су још и ове казне:

„Чл 18. Произвођач златних и сребрних предмета, који пропусти поднети их контроли, пре фарбања, односно кувања и полирања, тако и онај који би пропустио на време пријавити израду предмета за, извоз, платиће на име казне пет пута онолико, колико би такса, износила.

Чл. 19. Произвођачи и продавци који би прометали или продаји изложили нежигосане и непрегледане златне и сребрне ствари од законе чистоће, платиће Ha име казне десет пута онолико, колико би такса, износила. Они пак, који би продавали или продаји изложили, као златне и сребрне онакве ствари, које немају ни најмању закону чистоћу, или који би продавали ствари од смеше, а имају више од "5 (једне петине) драгога, метала од своје целокупне тежине (чл. 3.), као и они који у земљи продају жице од четврте врсте. вра. тиће од купца наплаћену суму, платиће таксу за прегледање, и казниће се од 200 до 2000 динара, а ствари ће им се одузети; ако би било какве штете за купца, накнадиће је“. :

Са овим законским прописом у вези је чл. 66 правила за извршење овог закона, који гласи: