Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

Зла

„Што се тиче кријумчарења златних и сребрних ствари из иностранства у Србију, казне и поступак за то одређени су законима и правилима царинским, по којима ће се и поступити. Као кријумчари по царинском закону казниће се и она, лица, у чијим би се радионицама, или продавницама. нашле, ради продаје златне и сребрне ствари, поред казне предвиђене у чл. 19. закона о контролисању чистоће злата и сребра. По овом члану (19) закона о контролисању казниће се пак она лица, која би излагала продаји у својим локалима, старе, нежиговане, а у иностранству израђене златне и сребрне ствари.“

„Чл. 21. Они, који би подражавали жиг државни, или који би га ненадлежно – употребљавали, који би кварили, или дали да се у циљу преваре, кваре државни жигови ударени на стварима, казниће се одузимањем ствари, а сви саучесници подврћи кривичној одговорности." „Чл. 23. Продавци Ми произвођачи, који не би дали писмено купцу онако, како члан 15. овога закона прописује, или који би дали лажно писмено, да се казне са 50 до 500 ДИН.

Чл. 24. Они који би се противили прегледу радионица, продавниna и т. д. да, се казне затвором од 1 до 6 месеци, или новчано од 500 до 3000 дин.

Чл. 25. Овим законом прописане казне удвајају се у сваком поновљеном случају.

Чл. 26. Ови иступи против овог закона, и сва на то односећа, се решења, штампаће се у званичним новинама на трошак кривца.“

Полициски Речник

161

Расписом Мин. Ф. од 17. октобра 1890. т. ЦБр. 6385. објашњено | је: „да продавци (златари, сарафи, зајмодавци и т. д.) могу куповати нежиговане старе златне и сребрне ствари, једино у томе случају, ако хоће да, их стопе и употребе као метал за справљање нових предмета, а да, је куповина, нежигованих златних и сребрних ствари у земљи ради препродаје забрањена.“

Овај распис допуњен је расписом од 1. новембра, 1894. гд. (Пол. Збор., стр. 1037), којим је објашњено: „1. Да сваки злалар, сараф итд. сме и може куповати стари, из течаја искључени новац, али само У случају, ако га жели да употреби као метал. Тада, се ослобођава жиговине; 2. За докав, да се овај новац употребљује као метал, узимаће o ако га одмах по куповини поништи, да, се не може употребити више тако купљени као накит, т. ј. засече или у неколико парчади пребије;

3. Да се тај стари новац, који ce за накит употребљу је, сме и може држати у радњама и продавати само ако је жигован; и

4. Да. ће се сваки онај, код кога се такав новац нађе — било стари или нови — у његовом првобитном неповређеном стању, а не жигован, сматрати као продавац истих па, ће се као такав казнити по 88 кону царинском и закону о контролисању чистоће златних и сребрних ствари.“

5. Привремени закон о. ликвидацији мораторног стања од 24. априла 1990. тод. Чланом 98. овог закона прописано је:

„Плаћања по обавезама издатим у земљи или ван ње, а које гласе

11