Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj
Коц 9
„Према нашем мишљењу — вели
Др. Т. Живановић у напред наведеном делу (стр. 269) — треба узети у обзир имовинско стање сваког појединог играча, пошто је сваки од њих извршилац, тако да ово кривично дело може за једног постојати, док не за другога, чије би имовинско стање било такво, да се сума у питању не појављује као велика“.
По чл. 5. закона о панађурама и и недељним пазарним данима коцкарске игре, као: бацање новда у сито, бацање предмета на ножеве, транго-франго и т. подобно, сасвим се забрањује на панђурима (8. Вашари).
3. Допушање, омогућавање или приКривање Гоцкареких игара на јавним месшима — 5 286. У овом законском пропису вели се:
„Притежатељи или закупци ка фана, механа и других за јавно скупљање опредељених места, који играње коцкарских игри у овим местима дозвољавају, или таковима на руку иду и прикривају их, да се казне у новцу до три ста талира. У повторним случајима, да им се одузме за неко
време право на кафану, механу и
и томе подобна на своје име
држати“.
За појам овог дела потребно је:
а Да се коцкање врши у местима која су одређена за јавно скупљање, и
6) Да се ово чини са допуштењем или уз припомоћ притежатеља (сопственика или закупаца) ових места. Ова припомоћ може се састојати: или у омогућавању коцкарских игара, (идењу на руку коцки) или у њиховом прикривању (закључавање собе у којој се игра, маскирање уласка у исту и т. д.). Као места за јавно скупљање имају се сматрати и приватни простори ако су, ма и при-
Полициски Речник
–
58 Kou
времено, учињени опште приступачним. Места, на која имају приступа само индивидуално одређена. лица, нису јавна. (В. Ккарте, Класна Лутрија, Опклада).
Кочијаши. Чланом 13. Нраљеве редбе о начину упошребе свих јавних пушова, саобраћаја на њима и обржавања. околних месша поред исших, од 5. августа 1912, Б2. 8597 — која има силу закона — прописано је:
„Кочијаш не може бити млађи од 16 година и не сме бити одан пићу. Сваки кочијаш за свој рад мора имати одобрење од месне полицијске власти, која та одобрења издаје на основи уверења општинских | власти о добром владању“.
По чл. 39, ове уредбе, затвором од 1—30 дана или новчано од 5—150 динара кажњава се: „Ко без одобрења полицијске власти постане кочијаш“, (5 3. Возиоци, Кола).
Кошеви спштински. Чланом 1 закона о опшлшинским кошевима, од 19 децембра 1899 г. прописано је:
„Да би општине могле да укажу најнужнију помоћ својим становницима у исхрани, кад они услед неродице или каквог непрецвиђеног случаја, као пожара, поплаве или града, остану без хлебне хране или семена за сејање, имају се у свакој општини подићи општински кошеви или амбари, у којима ће се чувати храна за намирење ових потреба. а коју ће становници општине дужни бити да уложе по одредбама, овог закона.
Општине вароши и варошица могу. новчаним улозима основати фонд за ове цељи, и у том случају не морају подизати кошеве.“ Према чл. 2 и 3 овог закона, ову
храну или новчани улог дужне су улагати све пореске главе — „које
[24
S