Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj
плаћају ма који вид непосредног пореза“ — изузев слугу. Новчани улог износи по 8 динара, а улог у _ храни може се дати: или у неокру_ њеном кукурузу (у клиповима) по 90, или у пшеници по 60, или у ражи по 70, или у јечму или кромпиру по 90, или у овсу (зоби) по 700 килограма — за сваку пореску главу.
У местима где не успевају кукуруз и пшеница, но само остале врста белих жита, храна се има прикупљати у оној врсти од које се највише производи у дотичном крају (4Л. 1 правпла и упушешава за вршење закона о отпмишинским кошевима и за вођење рачуна о опшлшинекој храни, прописана од Мин. Нар, Привр. у споразуму за Главном Контролом, 5 августа 1890. под Бр. 1844).
Законом је прописано:
„Члан 4. Овом храном, односно новцем, располаже и рукује дотична општинска власт по прописима овог закона, Храна ова као и новаџ не може се узеши у попис ни за чији рачун, ниши може послужилим за залогу.
Чл. 7. Новце прикупљене у место хране у варошима и варошицама дужне Cy општинске власти предавати јавним новчаним заводима на камату, с правом отказивања у свако доба.
Те новце не може ни општинска ни државна власт употребити ни на шта друго, до на цељ, рад које се по овом закону храна у кошеве даје, и новци место хране прикупљају.“
По чл. 40 и 41 закони о уређену управе фондова „прикупљени новчани улог шаљу се Државној Хипошекарној Банци на приплод, а по чл. 16. Правила Бр. 1844 ово се мора учинити у року од три месеца од наплате новца.
– Кош | 354 | Кош
„Члан 8. Која пореска глава у општини не положи свој улог у натури или новцу у одређеном року, општинска власт принудиће га на то егзекутивним путем.“
Према. чл. 15. зак. и чл. 18 правила, храна и новац прикупљају се крајем године, од почетка септембра до краја децембра.
Члан 9. Ко једанпут, ма у којој општини уложи цео свој улог, било у новцу било у храни, па се одсели у другу општину, у тој општини задобија право на зајам у храни, а не мора поново улагати свој улог. ЊЕ
Члан 30. На случај мобилизације војске, или на случај рата, може се храна, која се затекне у готовини у општинским кошевима, односно новац, на предлог Министра Војног, а по решењу Министарког Савета, одузети из општинских кошева, односно фондова, до две трећине, и употребити за исхрану војске; али је држава дужна свакој општини вратити узету количину хране у року од десет месеци, и по извршеној демобилизацији, или храну исплатити у истом року новцем по пијачним ценама, које тада буду владале.“ Прикупљена храна чува се у оп-
ттинским кошевима и амбарима, које подиже и одржава општина о свом трошку, на сувом, оцедном п сигурном месту, у близини општинске суднице односне сеоске куће. Ако се општина састоји из више села, општински кошеви и амбари могу се подићи, по решењу сеоског састанка, у сваком селу преко 50 пореских глава. у противном случају, т. ј. ако село има мање од 50 пореских глава, има се подићи заједнички кош и амбар у оном крају општине, где збор општине то реши (чл. 12, 13 и 14.).