Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

свима, који не би у горепоменутом року извршили пријаве по овом члану.

_ Сви органи власти имају чува“ти као службену тајну све што сазнају у вршењу дужности по 0вом члану.

Ако би се показало да општинске власти, и поред казнених мера, учињених према њима од Полицијске власти, не врше савесно ову своју дужност, Министарство Социјалне Политике као и надлежне полицијске власти поставиће нарочитог комесара, који ће о њи·ховом трошку вршити прегледе у смислу овог члана.

Овај се члан односи – нарочито на цереалије (житарице) и млинске производе као и на оне предмете, које ће Мин. Соц. Пол, нарочитим расписом означити.

Од дужности пријаве у смислу овог члана изузети су произвођачи земљорадници, који на властитом земљишту не производе више од два вагона цереалија“.

„Члан 15. Општине смеју образовати нарочите · апровизациоле одборе, којима је задатак Ma дају властима мишљење о мерама којима ће се успешно спровести прописи закона о сузбијању скупоће животних намирница и несавесле спекулације; даље да испитују У колико су цене животним намијницама означене према прописима, да помажу полицијске власти при ислеђивању кривица, и најпосле, да помажу · општину у одржавању и стварању апровизационих установа,

Чланове апровизационог одбора. бира општински одбор из редова. потрошача, земљорадника, ванатлија, индустријалаца и трговаца“,

% > *

38 Жив

На основу чл. 33. закона о уређењу санитетске струке и чувању народног здравља, Мин. Н. 3. прописао је 16 јула 1919 г. под Бр. 12951 овај Правилник за продавнице животних намирница:

„1. Све просторије одређене за продавнице са животним намирницама морају се у погледу грађевинском и здравственом прво прегледати — стручно ~ грађевинскоздравствено (чл. 29, Закона о радњама,), 2. По хлебарницама мора владати највећа чистоћа, како у амурлуку, где се хлеб меси и кисне тако и у самој продавници. У амурлуку се сме држати прибор за мешење и брашно у затвореним џаковима. Спавање у амурлуку најстрожије се забрањује а тако исто и бављење непозваних у њеМу. Хлеб мора бити од исправног брашна, добро умешен и печен а. кад је на отвореној тезги, мора бити. чистим чаршавом покривен или на други начин заклоњен од мува и прашине.

Хлебарски радници морају добити лекарско уверење да су здрави и за свој посао способни и бити увек у чистом оделу, окупани и ошишани, с белом чистом кецељом преко прсију, која се мора сваки дан мењати. Нарочито руке им морају бити увек пре мешења опране и кратко одсечених ноката.

Вода за мешење хлеба мора се узимати само из водовода а чаброви се морају свакодневно прати и чистити и бити покривени чистим поклопцима, који се добро затварају.

3. По посластичарницама и бурекџиницама мора владати примерна чистоћа, како у погледу са-

SA GRU И ИВА о НЕ И