Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

Зан

ски, ледедерско-воскарски, бојаџијски, зидарски са Тесачким, ~ молерски са фарбарским, штампарско-литографски са књиговезачким, JOHчарски, ножарски, сапунџијски, та| петарски, димничарски, ~ берберски, кобасичарски, хлебарски са пекарским и посластичарским, качарски, предузимачки са грађевинараким, пушкарски, ткачки и стаклорезачки, а у друге сви остали занати (ЧЛ. 19).

По чл. 11 овог закона, као доказ спремности за радње еснафских заната служе: а) сведоџба о свршеној стручној школи у земљи или Ha страни, и 6) мајсторски испит. Овај испит полаже се само онда кад не постоји сведоџба о свршеној стручној (занатској) школи.

Као доказ спремности за упражњавање не-еснафскит | заната, служиће „ако дотично лице докаже да се је занимало том врстом рада, најмање шест месеци“.

На основу чл. 13. зак. о радњама, Мин. Т. И. прописао је 2 марта 1923 г. под Бр. 3282 (Сл. Нов., Бр. 61) Правила о полагању мајсторског ис пита заната: берберског, воскарсколецедерског, — грађевинско-предувимачког, пушкарског, димничарског, кобасичарског, поткивачког, тлебарског, пекарског, бурегџијског и посластичарског, која. садрже ове важније одредбе:

Лице, које жели полагати мајсторски испит од горе поменутих заната, дужно је обратити се молбомД ржавном Заводу за Унапређење – Индустрије и Занатства, у Београду, и уз молбу поднети доказе: о пунолетству; о држављанству и сталном месту становања; о владању и школовању; уверење да је најмање три године било помоћник заната за који

92 Зан

испит полаже, и лекарско уверење о стању здравља, (ЧЛ. 1 и 2).

Испит је јаван, и састоји се из Теоријског и практичног испита, а врши се према прописима, које је Мин. Нар. Привреде прописало 1911 год. за сваки занат напосе, и полаже у месту, које одреди Државни Завод за Унапређење Индустрије и Занатства. (чл. 3 и 4).

Комисију испитну Њообразују три члана, од којих је увек један стручни чиновник Државног Завода за Унапређење Индустрије и Занатства, као председник, а остали су: за берберски занат — један лекар и један самосталан мајстор берберски; за воскарско-лецедерски — један лекар и један воскар; за грађевинскопредузимачки — један | архитекта или грађевински инжињер и један признати грађевински предузетник; за димничарски — један архитекта или грађевински инжињер и један димничар; за кобасичарски један државни марвени лекар и један мајстор кобасичар; за поткивачки — један државни марвени лекар и један мајстор поткивач; за пушкарски — један државни пушкар и један пушкарски мајстор; за пекарски, хлебарски, бурегџијски и посластичарски — један лекар и један мајстор дотичног заната. Чланове комисије поставља. Мин. Т. И. на три године, одређујући им у исто доба и заменике (чл. 5).

Кандидату, који положи испит са задовољавајућим успехом, Државни Завод за Унапређење Индустрије и Занатства. издаје, на основу поднетих докумената и протокола – испитне комисије, мајсторско писмо за NOтични занат. Кандидат, који није положио испит, може се накнадно ја-

вити после годину дана. (Чл. 8 и 9).