Politička istorija Srbije u drugoj polovini devetnaestog veka. Knj. 1, Od Sveto-Andrejske Skupštine do proglasa nezavisnosti Srbije : 1858-1878

14 ПОЛИТИЧКА ИСТОРИЈА СРБИЈЕ

Друга пак половина овога укупног доба, нарочито од године 1880., постаје све бурнија и поремећај равнотеже политичких сила у самој земљи не једном долази до озбиљних размера. Лични мотиви све више потискују државне, и одношаји се често заоштравају до политике пркоса и до отворених судара. Догађаји се крећу у оштрим преломима, час с тежиштем „горе“, час са отпором »доле“, и сваки се континуитет губи. Државна управа, у својим врховима, постаје извор изненађења, што даље то више, а Народне Скупштине арене међусобне борбе. Ово је стање тако и толико испретурано, да се њиме баве све три последње књиге овога дела, док је за прву половину овога доба, тачно за исто трајање времена, довољна била само ова књига !. са малим прелазом у књигу П. Како је и могло бити, а да се најпосле све ово не сврши једном катастрофом, као што је она у 1903 години!

Томе су, и једном и другом стању, израз промене влада и министара. И док су те промене у првој половини времена сразмерно ређе, а сталност државних постављених принципа већа, у другој половини све то ишчезава, и све се при крају оличавау у оној парадоксалној изреци: да је сталности било само у несталности. Политички људи свих признатих странака, не изузимајући ни самих Краљевских Намесника, падали су једни за другима, често у читавим јатима, трошени и немилице сатаривани у овим вечним ломовима, да су скоро сви били пре за жаљење но за оптуживање.

У ово су дело унете и све те различне промене, свака на свом месту, са указивањем на узроке тих промена, кроз скоро педесет година. Само ређање личности на јавној политичкој позорници даје један велики низ имена, и заслужних и мање заслужних политичких људи; једних, који су доиста правили историју свога народа, и других, за које важи она реч, по којој су многи мислили да гурају, док су у ствари били они гурани, да, брзо истрошени, буду одбачени и другима, по ћудљивости момента, буду замењени.

У овом је делу оживљен читав један свет, којега је нестало. И из развалина, како се најмлађем нараштају магловито представљају догађаји из прошлости, васпостављен је сав комплекс тих догађаја. Пратећи их, читалац ће се при томе срести и са знатним државницима, са великим мислиоцима, одличичним родољубима, бујним представницима национално одушевљене омладине и једним свесно патриотским нараштајем. А разуме се, наићиће на понешто и противно томе, као код свих доба и владавина, где и личне амбиције, уска себичност, слабост као и охолост и фанатичка заслепљеност, не мање опредељују дела људске, нарочито у области политике, где је размах страсти највише могућ и где се под плаштом истицања виших разлога и виших интереса, спроводе најгрубља осигурања посебних, личних прохтева и интереса, у колико је стање, у коме се. живи и ради, више или мање болесно.

Тако ће сваки беспристрастан оцењивач догађаја и људи из наше прошлости, моћи створити критернум, по коме ће о њима донети свој правилан суд. Само се тако једино и може одредити права мера заслуга и права мера одговорности оних, који