Politička istorija Srbije u drugoj polovini devetnaestog veka. Knj. 1, Od Sveto-Andrejske Skupštine do proglasa nezavisnosti Srbije : 1858-1878

милош и михаиле 65

Одушевљење, којим је поздрављено у народу ступање Кнеза Михаила на владу, није било моментано. Оно је имало дубљих узрока који су потицали из народне оцене новога Кнеза, у коме је свак знао владаоца колико правична, толико и одлучна на путу напретка свога народа и своје земље. Ако је име Старога Кнеза било оличење принципа народног ослобођења а он преставник хероизма из прошлости име Кнеза Михаила важило је као оваплоћење народних нада и уздања у будућности.

Прокламација новога Кнеза потврдила је веру народну у величину духа и програм његова.

„Срби! Предамном стоји тежак задатак. Унутрашњи раздори, непоштовање права ближњега, гажење Закона и малоуважење власти, освета и гоњења, растројили су Отечество наше — говорио је Кнез Михаило у својој прокламацији — и задржало га у великом назадку.

„ја ступам на престо књажевски са тврдом вољом, да зла ова искореним у земљи нашој; да оснујем владу, која ће, снабдевена свом потребном влашћу и силом, умети одржати себе у уважењу, законе земаљске у снази, и задобивена права у поштовању, и која ће, презирући освете и гоњења, придружити себи све, који љубе Отечество своје и желе му напретка. ·

„да то, праштајући овим сваку политичку кривицу и бацајући у заборав сва учињена политичка преступљења, позивам све и свакога, да се стави под заштиту отачествени Закона, по којима ће моје правитељство морати исто тако праве у заштиту узимати, као што ће му дужност бити криве строго казнити.

„Докле је Кнез Михаило на влади, нек сваки зна: да је Закон највиши воља у Србији, којој се сваки без разлике покоравати мора.

„Држећи се овог начела, једна од првих брига мога правитељства биће, да се постара за најбољи начин, како да се по могућству правда да и онима, који мисле да су од предходеће владе оштећени, било повредом јавног или њиховог приватног права.

„Увиђајући оскудност и несавременост у законодавству и уређењима земаљским, моји ће трудови непрестано на то управљени бити, да према потребама земље и духу времена законодавство и устројство земаљско поправим и попуним,

„Званичнике садашње остављам међутим у њиховим званијама, но при том имајући на уму неизмерни уплив званичника на државни напредак, задржавам себи право, да у своје време цело правитељство по свима струкама саставим из људи, који ће по моме нахођењу најбоље моћи одговорити своме великом позиву, држећи се у томе начела: да за свако место понајваљанијег ч0века одредити треба“.

Како је ово силна, владалачка реч! Без околишења, са циљем добро уоченим, хтео је нови Кнез да обележи своје погледе на правни поредак у земљи, који је нема сумње, у многоме био и поколебан баш самим обртом од 1858 и распуштеношћу „заслужних“ за ново стање ствари у земљи. Већ је прва, нова влада Кнез Милошева, у фебруару 1859, имала велике бриге око тога да подсећа

Политичка историја Србије 5