Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

ЦЕЛЕР 189%

сразмерно велико растојање, да би се грудва што крупнија направила, за то не треба да се сади на мање растојање од прописног.

Земљиште за расађивање Целера, треба да се испланира на. леје према начину заливања, који је усвојен. Ако је наводњавање могуће, праве се нарочите, удубљене леје, а без наводњавања може да се сади у обичне леје или и на равној површини. У сваком случају мора се имати у виду, да 1елее тражи много воде и често заливање.

Време расађивања Целера почиње првих дана Маја месеца, кад довољно отопли. При расађивању добро је, да се најпре уз: канап извуку 5 с/м дубоке бразде, па на дно истих помоћу садиљке посади расад. При доцнијој обради земље, те се бразде постепено заравњују и корен постаје све дубље и дубље затрпан, што је од веома повољног утицаја по његов развитак.

На извађеном и спремљеном расаду, пре сађења, треба да се. по мало скрате жилице и лишће, од тога се умножавају коренове длаке и спречава нагло испарење влаге.

Посађен расад треба одмах да се залије помоћу канте без: решетке, сипајући воду непосредно уз сам струк. Најбоље је, да се расађује пред самом кишом, иначе само с вечера или по облачном времену.

За време развитка мора усев Целера редовно да се окопава и изобиљно залива. Ако заливање није могуће, онда треба земљу око усева застрти слојем сламастог ђубрета, сламе или струготине> од дрвета, да се бар сачува влага и хладовина у земљи.

"_ У половини Августа по облачном времену, треба око сваког“ струка Целера да се одкопа земља и оштрим ножем сасеку жилице до самог корена, које су израсле са стране, остављајући при. том само оне, које се налазе сасвим доле испод коренове грудве: После тога треба узети у руке оштру крпу и њоме трљајући корен. са стране, треба још да се униште и све сићушне жилице и коренове длаке. Ако у том времену има полеглог лишћа, треба да. се одреже и уклони, да не смета раду.

После тога мора Целер добро да се залије и остави око месец дана откривен, заливајући за то време редовно и изобиљно. За тим може поново да се навуче земља на корен, па мало загрне чак и струк изнад корена.

Кад се нема довољно воде за редовно заливање и одржавање земљишта у влажном стању, онда мора орезан, обрисан и заливен корен, да се одмах поново загрне земљом. После месец дана треба. поново да се одкрије, ореже, отрља и залије, па опет загрне.