Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

АРТИЧОКА | 3

корена, који су позвани да замену прошлогодишња, изумрла стабла. Од њих се оставља по 2—48 снажнија на месту, а остали се уклањају почетком Априла, кад истерају лист од 20—380 сјм. дужине. Од тих бирају се најлепши струкови за умножавање.

За пресађивања треба изданке опрезно одсецати са малим комадићем дрвета из старог корена, стварајући што мању рану, која би могла да изазове трулеж на старом струку.

Одсечени изданак за расад треба да се дотера, лишће скрати на половину, а доњи крај очисти од сувишног дрвета и поравни оштрим можем. Најбољи је расад средње дебљине, кад има 4—5 листа. Ситнији се може посадити у саксијице за доцније расађивање.

Садити треба одмах, чим се спреми расад од изданака и то а растојање од 80 х 100 сум. или 100 %Х 100 с/м. према величини орте. Расада треба 120 комада за ! ар, или при сађењу по 2 струка уједно 240 комада. Не ваља дубоко да се сади, јер се тешко прима и хоће да натруне. Посађен расад добро је бранити од јаког сунца, иначе топлота без припеке, као и влага помажу лобро примање расада.

Може изданци да се посаде и претходно гушће, у растилу, да се најпре ожиле, па тек Јуна — Јула пресаде на стално место.

Земљиште треба да буде врло плодно и снажно, помало и влажно, али здраво, са много хумуса. — Бубрење мора бити стајским ђубретом изобиљно; 30 до 40.000 кгр. на 1 ха., а може се исто и појачати додатком: Чилске шалитре 160 кгр., Суперфосфата 300 кгр., Калиум клората 100 кгр.

Припрема вземљишша састоји се из риљања на 50—60 сјм дубоко, било ашовом или плугом и доброг ситњења површине.

Сађење се врши ручном садиљком на праве редове, у троутао према суседнима, плитко, да се не угуши „срце“, које се налази сасвим доле, при томе треба добро притиснути земљу уз струк, — Садити треба по 2 струка расада, један у близини другог на 10— 15 сјм, те ако се оба приме, онда онај слабији може се ишчупати, или се могу и обадва оставити да расту.

Заливања треба дати што више како у почетку за примање расада, тако и доцније, да би плодови постали сочнији, јер од суше остају крпави и ситни.

Примљен и ожиљен расад, хоће преко лета привидно да се умртви, да изгледа потпуно сув. Без обзира на то, треба земљиште да се брани од корова и окопава, јер ће биљке по престанку жеге, а под утицајем влаге поново да оживе.

о