Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu
ГРАШАК . ' 21
на пр. покривањем површине исецканом сламом, плевом, струготином, шушњем и т. д. >
Истовремено са огртањем треба код високих и полувисоких сорти побости тачке, или што је још боље, рачвасте гране. И ако ниске сорте могу да се држе усправно и без ослонца, ипак су "благодарне, ако се и поред њих пободу гранчице. Са тачкањем не сме да се задоцни, чекајући да усев полегне.
Гране намењене тачкању, треба да одговарају висини сорте. Доњи крај треба заоштрити, па забадати са спољашне стране редова на сваки 20 сјм растојања. Врхове грана од свака два оближња реда, треба спојити и свезати, да их ветар не обори, кад отежају под плодовима. Озими грашак треба да се тачка с пролећа, ако усев није ушао сувише велики у зиму, у противном, мора се тачкати пре зиме. Да би се гране лакше забадале, добро је предходно бушити рупе садиљком, или коцем и то у косо, да би се нагнуле према суседном реду, са којим ће се спојити.
Кад грашак цвета, веома је осетљив на суши, „јалови“ се, збаца цвет или га не замеће. Заливање грашка у том времену јако је благодаран посао, је се тиме постизава максимум прихода.
Да би се развитак плодова убрзао и постигла ранија берба и поправио квалитет, ма и на штету количине приноса, треба грашак „шкопити“, т.ј. закидати врхове стабла, код ниских сорти изнад 4—95 плодоносних зглобова; код полувисоких изнад 6—7; високе сорте не може да се шкопе, јер замећу род при врху.
Нарочито је важно да се шкопе полувисоке сорте и то особито, кад се гаје без тачкања, јер том операцијом постају струкови дебљи, чвршћи и краћи, те не полежу лако.
Берба почиње код грашка крунца чим набубре зрна, т.ј. док су још млада и сочна, а код шећерца, чим се боранија довољно развије. Ни један ни други не сме се оставити да заматори, јер тиме губи укус и престаје даље да рађа. Треба Грашак често брати, од прилике два пута недељно, јер у колико се чешће бере, у толико више замеће нов плод.
При брању једном руком треба држати лозу, а другом откидати махуне. Приликом последње бербе чупају се струкови из корена, сносе на гомилу и ту беру махуне, да би се земљиште што пре ослободило за други усев.
Недозрела зрна грашка, хоће од стајања да „поцрне“, „изгубе лице“, односно да потамну и свену, за то је добро на пијацу износити неокруњене махуне, па тамо крунити према потреби продаје. Оно, што се не прода, може да остане опет у махуни за