Projekat opšteg kaznenog zakonika za Kraljevinu Norvešku : motivi izrađeni od Komisije, postavljene Kraljevskom odlukom od 14 novembra 1885 god. po želji Ministarstva pravde nemačkog carstva

164.

где би се узрочност делања покушаја неутралисала околностима, ковкуришућим у противном правцу, тако да не стоји, кад би се на неку особу пуцало, па промашило, зато, што се није добро нишанило, јер пуцањ, који је учињен у рђавоме правцу, ппак је сам по себи потпуно неспособан, да се уврсти као члан у узрочни ред делања, којима се производи смрт.

По нашем мишљењу нема никаквог разлога, да се кажњивост покушајз, због неспособности средства или објекта даље ограничава, сем што ће се допустити некажњивост код тзв. апсолутне неспособности, као противност тав. релативној неспособности. Међутим не може се лако порицати, да и ово ограничење кажњивости може имати последице, које су свакако делимично нецелисходне. И ако се можемо сагласити с тим, да онај остане не кажњен, који би покушао да кога шећером убије, то изгледа да би сасвим неосновано било да се не казни и онај, који би услед какве пометње употребио шећер место арсеника, а исто тако неби било целисходно да се не казни онај, који би у помрчини пуцао на какав пањ, држећи да је то какав човек кога он гони, или на какав шешир, кога види да се помолио, па држи да је то човечија глава.

С тога ћемо морати, с швајцарским пројектом и неким старијим немачким законима,17 задржати као кажњив покушај, оне случајеве, у којима је изабрано, услед заблуде, какво неспособно средство или какав неспособни објекат, место способног средства или објекта. Што се тиче објекта, ово би свакако било једно исто, што п потпуно одржавање кажњивости,

17 По законима Тириншких Држава подлежао је казни онај, „који је држао да је употребио способно средство за извршење каквога деликта, па у место тога, али услед какве заблуде, какве промене или какве друге случајне околности, употребио какво неспособво средство“.

„Напротив неће бити кажњивога покушаја, кад се услед неравумности илп сујеверице употреби какво средство, које је у сваком случају неспособно“.

Од прилике исто тако гласили су и хесенски п брауншвајски закони. По руском пројекту пеће се казнити, ако је покушај учињен против каквог објекта који не постоји пли је неспособан или помоћу каквог неспособног средства, изабраног услед грубог незнања или грубе сујеверице. Исто тако и закон кантона Швица, кад је за покушај изабрано, услед нерагумности, какво апсолутно неспособно средство.