Projekat opšteg kaznenog zakonika za Kraljevinu Norvešku : motivi izrađeni od Komisije, postavljene Kraljevskom odlukom od 14 novembra 1885 god. po želji Ministarstva pravde nemačkog carstva

К 85 52 до 54.

Односно 55 22 до 54 о т.ав. условној осуди, упућујемо на закон од 2. маја 1894. који је у главноме овде унет, као и на материјал, који је његова основица: Рад 1 Конгреса норвешког криминалистичког удружења, Хрнстијанија 1898. с. 140 и офћ,. Рер М 81, та. 0 пг. 117 оба за 1898 године ит. д.

Од битних измена ваља само навести, да по пројекту отпада особеко правило у 5 83 закона, пошто пројекат допушта новчану казну поред тешког затвора, док се по садашњем закону не могу једновременко применити новчана казна и осуда на казнени рад, а по овом правилу има се изрећи укупна казна, кад је одложена казна, била новчана казна, па би се доцније због каквог злочина, који је дошао на пресуђење, имала изрећи казна на казнени рад. По пројекту, и у овоме случају зависи од особених околности, да ли ће се одложена казна извршити.

У осталом овај поступак иде п сувише у појединости, пошто изгледа да је садањи закон са сувише великом 60јажљивошћу нагомилао услове за примену института.

11555:

Овај параграф говори о основу за спуштање казне, који лежи у младости злочинца. С погледом на могућност за условну осуду, која се даје предидућим параграфима, и у вези с тим на опомену, која се може издати, сматрали смо да је излишно да допустимо промену врсте казне или да се примењује каква нарочито опомена место казне. Остали смо и при старости од 18 година, као п у садашњем закону, имајући у виду да су минималне казне у закону ниске,125

Није за препоруку, где се казна лишења слободе извршује над младим људима, да она буде сувише кратка.

1233 Страни закони често иду даље, тако: закони Цириха, Цуга и С. Галена (19 година), Шафхаузена, Фрајбурга, Тесина, Солотурна, Невшатела п Угарске (20 година код смртне казне и казне доживотног лишења слободе), Италије и Португалије (21 год.), закон кантона Валиса (23 год.). Од предложених пројеката, аустријски п хрватски слажу се са угарским законом. Руски се држи старости од 21 год, а швајцарски од 18 година.