Projekat opšteg kaznenog zakonika za Kraljevinu Norvešku : motivi izrađeni od Komisije, postavljene Kraljevskom odlukom od 14 novembra 1885 god. po želji Ministarstva pravde nemačkog carstva
257
5 14. Напред изнета правила неће се примењивати, у колико би она била противна изузетцима, признатим у међународном приву.
2. ГЛАВА
Казне,
8 15. Главне су казне. тежак затвор (беТапот, Каепазеђ, прост затвор (Наб Неће) и новчана казна (Водег).
У особеним случајевима изриче се: Губитак права на јавна звања (Лишење звања).
5 16. Уз казне, поменуте у 5 15, могу се изрећи сљедеће споредне казне:
1. Губитак извесних права (5 29);
2. Протеривање из извесних места (5 38);
3. Објављивање пресуде (55 180, 178 и 254);
Одузимање каквог одређеног предмета (5 44).
8 17. Тежак затвор може се изрећи:
1. Од 21 дан па до 15 година или у случајевима из 5 62 до 20 година;
2. Доживотно.
Гди у закону није изрично казано да се може изрећи казна доживотног тешког затвора, она је времена.
Осуђени на тежак затвор, може бити условно пуштен, по нарочитим правилима, изнетим у специјалном закону о извршењу казне.
8 18. Пресудом се може изрећи да се изречена казна тешког затвора, цела или делимично, преобраћа у пооштрени тежак затвор. Такво преобраћање може се учинити и при извршењу, по тражењу осуђенога или са његовим при. станком.
8 19. Пооштрени тежак затвор може бити: тежак затвор на лебу и води до 20 дана или тежак затвор с тврдом постељом до 80 дана. Претварање се врши тако, да се један дан првога, а два дана другога затвора, урачунавају у три дана обичног тешког затвора.
Женске, које доје, не могу бити кажњене пооштреним тешким затвором, а лица испод 18 година не могу бити осуђена на тежак затвор на лебу и води. Исто тако пооштрени тежак затвор не може се применити онде. где се може узети да би он био опасан за здравље осуђенога.