Prosto i dvojno trgovačko knjigovodstvo. Deo 1 i 2 : za II i III. razred trgov. akademija i za privatnu upotrebu
О пописивању и пописнину
Пописивање или инвентирање једне радње (налажење Активе и Пасиве) бележи се, као што је речено, у засебну књигу, у пописник (пуеп(саг). Ова се књига по наређењу нашег Трг. Законика Глава П. (5 10), мора водити, и треба да је судом потврђена (5 11. Трг. Зак. и уредно вођена као и остале књиге (5 12. трг зак.) о чем ће доцније бити говора.
Пописник се може водити на два начина и то: или сеу њему ређа прво сва Актива и нађе се укупна сума њена, па се одмах испод овога ређа Пасива, нађе се укупан износ исто тако, те да се може од укупне Активе одбити; или се бележи сва Актива на леву страну, дотичне књиге а сва Пасива на десну страну тако да обе стране чине це-лину пописа. У првом случају или начину вођен је попис по Пагини (Распа) а у другом случају по Фолији (ЕоПо) и ови се технички изрази употребљавају скоро код свију народа, стога ћемо се и ми њих придржавати, говорећи даље о књигама. е
Пагинирана је дакле свака књига, у којој је свака страна засебним бројем обележена (нумерисана), тако да свака страна добива идући број, почев од прве стране са бр. 1. итд. (то значи да је свака страна засебна целина).
Фолирана је књига онда кад су у њој увек две наспрамне стране једним и истим бројем обележене (нумерисане), када дакле две наспрамне стране чине једну засебну целину. На пример:
Књига по пагини вођена а књига по фолији воима овако обележене ђена овак) је обелестране жена,