Prosto i dvojno trgovačko knjigovodstvo. Deo 1 i 2 : za II i III. razred trgov. akademija i za privatnu upotrebu
па а)
Кад се испуни прва фолија шконтра (наспрамне стране), тада се збир улаза и излаза преноси на идућу (другу) страну а с друге на трећу и т. д. Испред збира се ставља само реч „Пренос“, и то увек на последњој линији једне стране (фолије или пагине). На идућој се страни ставља на првој линији опет само реч „Пренос“ и сума друге бразде, преноси се у другу, а сума прве бразде у прву бразду идуће стране.
Код шконтра и осталих књига, по фолији вођених, важи ово правило: да се преносе обе стране (фолије) у један мах јер чине једну целину, та све да је наједној страни врло мало или да није баш ништа написако, а преко празног простора повуче се колено, црта.
Збир леве стране преноси се опет на леву страну идуће фолије, а збир десне на десну, што ће се из примера доцније видети.
При бележењу (књижењу) промена уопште потребно је ба се оне тачно обележе (при улазу и при и“ лазу) као:
1. бан, кад је промена учињена (датум, Т. |. година, месец и дан).
2 тачан Опис ствари по природи њеној, као и по рекло и т. д. па
3. Вредност (износ или сума).
Ово важи уопште за сва шконтра, а колоне за књижење виде се по претходном примеру о шконтру; а по потреби могу се повући још неке бразде. Сада нам ваља о сваком шконтру понаособ опширније говорити оним редом, како смо ређали активу и пасиву при пописивању.
Шнонтро готовога новца
Ова се књига зове јоши Шнонтро Благајнице или просто само Мњига Благајница (Каса). (Види пример на страни 32—33).