Prosto i dvojno trgovačko knjigovodstvo. Deo 1 i 2 : za II i III. razred trgov. akademija i za privatnu upotrebu
Копија Писама и Рачуна (ФАКТУРА)
Сва писма, рачуне, депеше, признанице, уговоре и т. д., уошште све што једна радња издаје написмено треба „преписивати“ у нарочиту књигу, вели наш тргов. закон 8 9. — Та би се књига звала „Препис писама, рачуна и т. д.“; али пошто се писма и остале писмене исправе више не преписују већ се копирају, то се та књига зове Копија писама и копија рачуна (издатих својим купцима).
Копија писама. У копији писама копирају се све писмене исправе, осим рачуна, који се у засебној књизи копирају. Да би се писма могла копирати, треба да су нарочитим (копираћим) мастилом написана. Рукопис треба да је читак и не одвећ ситан. Важније ствари треба у писму подвући, а све оно што има да се књижи (вредност — Маша) — треба прегледно изнети на видик (ставити у нову линију — с почетка). При позиву на раније писмо довољно је да се само позове на датум тога писма, а број — страну — листа није потребно навести (види у мојој Кореспонденцији о овоме).
Копија писама има уза се и регистар, у који се писма региструју, да би се писма упућена појединим фирмама могле лакше наћи. При регистровању копије треба на свакој копији писма ставити број листа, на ком је претходно писмо тој истој фирми писано, копирано, а тако исто се стављан број стране, на којој је потоње писмо тој фирми писано, копирано да би имало везе. Дакле овако на пр. стр. 40,; о РаНИје ) писмо.
"60 доцније ) · Копија се писама чува „брижљиво“ као и писма која се примају.
Копија рачуна, фактура. Рачуни које радња издаје копирају се у засебној књизи: „Копија рачуна“; стога треба “ рачуне писати копираћим мастилом. Рачуни имају свој редни (број тако први рачун, издат једне године, добива број 1, а сваки идући рачун, добива идући број 2, 3 и т. д., као што је у примеру раније означено. Овом редном броју може се додати и фолија — страна личнога рнчуна у Партијалнику онога лица
којем се рачун издаје.