Prosto i dvojno trgovačko knjigovodstvo. Deo 1 i 2 : za II i III. razred trgov. akademija i za privatnu upotrebu
СЕ 75 —
о тону књижења.
(По простом књиговодству)
Ток књижења по простом књиговодству довољно је о6јашњен на страни 27. тиме, што је изложено да треба начинити попис, а затим сваку, па и најмању промену, која се у радњи деси, забележити, и то стварне промене у шконтрокњиге, а лично-рачунске кроз Првобележницу у Дневник, а из овог у Партијалник, на партију дотичног лица.
Уобичајено је по досадашњој практици, да се ток књижења подели на два главна дела, према томе како су послови обављени, и то на:
1. Књижење послова обављених за готово (кроз Благајницу) и |
2. Књижење привремвних послова — на почек (кроз. Првобележницу). | |
Ова подела није оправдана“) по систему простога књиговодства, и има смисла само код двогубог књиговодства. Код простог књиговодства води Благајница (шконтро готовине) бригу само о стању готовине. У њу се бележе само улази и излази готовог новца у узакоњеној монети. Оваква подела. свакако долази отуда, што је и Дневник у главном подељен на два дела: на Благајницу и на Првобележницу; али има и послова који се дотичу готовине, личних неких рачунских односа и још неких стварних промена; на пр.
Узмимо да Јов. Поповић пазари у једнсј радњи робе у износу од 3000 Дин. и плати 1/8 (тј. 1000 Дин. у готову, за 1/3 даде меницу на 3 месеца, а 1/3 остане, по пристанку продавца, дужан, по отвор. рачуну. Колико и каквих промена има у овом случају и где ће се бележити, пошто свака, па и најмања, промена мора да се забележи (све што се деси у радњи)»
У овом случају имамо 4 промене и то: 1-ва је Излаз робе из рад. у вред, дин. 3000 (по цен. прод.) 2-га је Улаз готов. у рад. у износу од дин. 1000 З3-ћа је Улаз мен. у рад. у износу од дин. 1000 4-та је у томе што радња добива једног дужника по отвореном рачуну са 1000 дин.
) Као и она којом се деле књиге по књиговодству на главне и на споредне, пре но што се зна циљ њихов. Доцније се види по себи које су главне, а које споредне. Сам закон говори о глав. књигама.