Prosvetne i političke prilike u južnim srpskim oblastima u XIX v. : (do srpsko turskih ratova 1876-78)

410 Д-Р ЈОВ. ХАЏИ ВАСИЉЕВИЋ

и све, остале, јужне области, било, још од Српско-турских ретова 1876—78 године, од стране српских влада, готово, потпуно напуштене. И ова је попустила и, великом већином, пришла Ексархији. Ту агитацију у Кратову водио је сам, лично, епархијски митрополит Теодосије.

Што се тиче модерне српске школе у Кратову, и она је се, у пркос многим сметњама, рационално развијала и подигла се на велики глас. Е

Потпуно по модерној српској настави, школа у Кратову отворена је тек 1874 године. Такву је школу отворио Живота Миловановић. Он је био родом из Пожаревачког Округа. У Београду је био свршио Богословију, као одличан ђак. Осем спреме, Живота је имао и потребног такта за просветног радника у оним крајевима. И ако је задржао неке предмете манастирског метода, он је, од првих дана, уредивши кратовску школу по модерном методу, почео долазити у додир с грађанима, и брзо почео уживати њихове симпатије, Лепо је певао народне песме, и тим је јако импонирао Кратовцима. Доскора су, старији људи, и Животини ђаци, још из тога времена, знали многе наше јуначке и женске песме. Што је много важније, и још више везивало Кратовце за Животу, било је то, што је Живота знао врло добро и црквени ред. Он је установио читање „Слова“ у цркви, приликом сваког већег празника. Иначе је Живота свему добром поучавао Кратовце и своје ученике. Вешто је ангажовао поуздане људе за Србију, и често је оданде упућивао угледне људе у Србију и Београд. И та мешавина тога света са Србијом, све више је оживљавала народне традиције и учвршћивала осећања за Србију.

Још се прича по Кратову, како је Живота, године 1874, послао у Београд прецртане слике Цара Душана и Оливера из Лесновског манастира Св. Арханђела. Те су слике однели у Београд Хаџи поп Апостол и Хаџи поп Димитрије и предали митрополиту Михаилу; како су по том били примљени у Двору и како их је Кнез Милан обдарио: једнога златним прстеном и са 50 +, а другога златним крстом са ланцем и са 100 M+.

Живота је и неколико дечака из Кратова упутио у Београд на више школовање.

Животина школа, и његов рад у народу, били су познати у околним градовима и областима.