Prosvetni glasnik
годигаљи извештаји старешина срвдњих школа
15
бележили предавања из геометр. и алгебарске анализе по Халерштајну и из Физике механику чврстих итечнихтела и светлост по Рајсу. Овако се морало радити, јер за неке предмете никако нема књига, неке у извесним партијама не одговарају програму, а неке су сувише застареле. 9. Исиити из свију предмета извршени су по распореду од 4—27 овог месеца, а трајали су просечно у I. р. 6 часова, у II. 4 ч., у III. р. 3 ч. 45 мин., у IV. р. 3 ч., у У. 3 ч. 28 мин., у VI. р. 4 ч. и 13 мин. — У I. р. најдуже је трајао из рачуна 8, а најкраће из немачког језика 4 ч. и 40 мин.; у II. р. најдуже из рачуна б 1 / г ч., а најкраће из хришћанске науке 3 часа; у III. р. најдуже из Физике 5 '/ 2 часова а најкраће из геометр. цртања, хришћ. иауке и земљописа по 2% ч.; у IV. р. најдуже из геометрије 4 а најкраће из хришћанске науке 2 часа; у V. најдуже из геометрије 4 а најкраће из литерарних облика 2'/ 6 часа и у VI. најдуже из геометрије 6*/ 3 ч., а најкраће из биологије и опште историје но 3 часа. 10. Школа ова располаже доста добрим научним средствима. Природне науке увек се објашњују огледима и допуњују екскурзијама. Али да би се могло све по програмима иоказати ученицима. нужно је доиунити физички кабинет справама које су означене у прилогу I. и хемијску лабораторију справама и препаратима што је означ-ено у прилогу II. На послетку, као што сам номенуо и у извештају за прошлу годину, школска је књижница веома сиромашна. Готово никаквих осим српских књига нема за <1>изику, зоологију, ботанику, математику, космограФију и стране језике. Држим да би се књижница најбоље могла попунити кад би се самој школи одредило што новаца годишње на набавку књига. Међутим могло би се уредити да гимназијски савет изради сиисак књига за набавку, која би се могла извршити истом пошто министарство одобри, ако се иначе нема вере да ће савет сам знати, које књиге ваља набавити. 11. Још ми остаје да кажем о школској згради. Гимназијаје смештена у приватној кући, која је угодна и доста иријатна. Ако се у Ншиу,
као што је нрилика, отвори виша основна школа за мушку и женску децу, ова ће кућа бити довољна за трајања уговора о закупу. Бр. 255. 30. Јула 1884 год. у Нигау. Директор нишке гимназије, ЈА. ЈА арковић.
II Чачанске ниже гимназије Према наредби г. министра од 17 Маја 1880 г. Бр. 2273, част ми је поднети г. министру следећи извештај о стању чачанске ниже гимназије за школску 1883-4 г. поверене мојој управи. I 0 броју ученика тхри уаису и на крају школске године, усиеху и њиховом владању 1. У почетку школске године уписало се у сва четири разреда 95 ученика, и то: 89 мушких и 6 девојчица. У појединим разредима било је: у I р. 27 (25 м. и 2 д.), у II р. 27 (25 м. и 2 д.), у III р. 18 (16 м. п 2 д.) и у IV р. 23 мушких. 2. У току школске године оставило је школу 14 ученика и то: а) из разних узрока: 7 (у I р. 3, у II и III р. по 2); б) због болести: 3 (у II, III и IV р. по 1); в) отишли у други завод: 2 (из III и IV по 1); г) искључен без права на испит за ову школ. годину: 1 (из II р.) ; д) изгнан је из овог завода: 1 (из III р. због крађе, што је п г. министар одобрио). 3. Ову школску годину довршило је и полагало испите 81 учен., и то: 75 мушких и 6 девојчица. -— По разредима је било: у I р. 24 (22 м. и 2 д.), у II р. 24 (22 м. и 2 д.), у III р. 12 (10 м. и 2 д.) и у IV р. 21 мушких. Од ових ученика и ученица прешло је у старије разреде на чисто : 60 ученика (54 м. и 6 д.), и то: из I у II р. 16 (14 м. и 2 д.), из II у III р. 18 (16 м. и 2 д.), из III у IV р. 8 (6 м. и 2 д.), и из IV р. 18 мушких.