Prosvetni glasnik

школе за образовање слепих

855

Кад ове размере међу собом поредимо, онда излази, да је на хиљаду варошкпх ученида долазило

из овласти :

СЕОСКИХ

Шумадије

• 22

Западних округа

• 18

Источних округа

• 12

Јужних округа • •

7

Нових крајева • • •

0

У опште ■

6

Без Београда • • •

• 21

Кад је дакле за осам годпна дошло на пријемнп пспит у Вишу женску школу само

ШКОЛЕ 3А ОБРА

5. ГЛАВА 0 штампарском послу слепих за њихову сопствену потребу (У овој глави Хај опширно описује све техничке појединости при штампарском раду, који су узели и радили његови слепи ученици. Хајеви су ученици сами штампали не само књиге са испупченим словима за себе, него мање ствари и за окате. Сви су његови ученици знали штампарски носао. Па и ово дело, којс овде износимо штамаали су Хајеви учсницп у самом заводу.) 6. ГЛАВА 0 штампарском раду слепих за окате И ако је нама испало за руком, да спремимо слеие, да могу за своју нотребу и сами штампати књиге, те је тако створена могућност, да и оии дођу до добрих и довољпо књига, и после да помоћу књига изуче, ГеограФију, Историју, Језнк, Математику, Музику и т. д. — и ако смо то ми учпнили, оиет мп нисмо први били, који смо се усудили да слепе научимо како ће они иомоћу штампе своје мисли на артију ставити. Ми смо видели једно писмо код госпођице Парадисове, које је она сама „цицером" словима оштамиала оном пресом, коју јој је нанравио г. с!е КеретИеп. У овом нисму и најнежнија осећања лепо су насликана. Овај нокушај подстакао нас је да дамо да слепи штампају и оне ствари за окате, и ми смо у томе имали

десет девоЈЧица од десет хиљада женских становника, то онда излази да је годишње тек но једна долазила у ту школу. Додамо ли овим ученицама и оне, које уче у гимназијама и реалкама заједно с ученицима 1 ), то опет излази да је у нас врло мало женских које су поред основне школе учпле још и какву средњу школу. Премаоваким околностима далеко је још оно време, кад ће и међу женскима бити бар у нола толпко писменпх, колпко их данас имамо међу ■ мушким становницима.

ЗОВАЊЕ СЛЕПИХ »I гавак) дивног успеха. Слепи штампају са свим лако објаве свију врста, признанице и тд. Ми пм напишемо садржину гвозденом нисаљком, на којој врх није расечен (као у пера), као што смо у трећој глави онасали. Ретко се кад дешава, да један сленац, који је добро извежбан у свима деловима, штампарског посла, као и окат, — да он тај посао слабије ради него окати. Ми смо видели како слеп слаже, како припрема артију за штампање, и како штампа, и сав тај рад он врши са свим тачно и у реду, као прави, занаџија тога посла. У осталом ми се овде позивамо на оцену компетентних судија, као што је она од париских штамнара и академије наука. 7. ГЛАВА 0 п и с а н> у Пример Бернуиљев, који је једпу младу девојку научио да чита, као и онај од Вајсенбурга, који је сам научио да нише, и ако Је још од .седме године слеп, подстакли су нас, да потражимо начина, како би и наши ученици добили перо у руке. Али пошто је нама главна цељ увек била у томе, да настава, коју дајемо ослепим ученицима, свакад буде од користи, тонамје изгледало некако чудновато, кад наши слепи не би могли сами да чптају свој руконис. Због тога смо дали да се за њих направе гвоздене писаљке, с не') У свима средњпм школама било је на крају 188185. школске године сгега 351 ученица.

100*