Prosvetni glasnik
РАДЊА ГЛАВНОГА ПРОСВЕТНОГ САВЕТА
Савет је оддучио: 1. да се „Историја хришћанске цркве« не прештампава, јер се мало троши, а није ни удешена по програму. 2. да се I. и IV. део Српске Граматике од г. Новаковића нз прештампавају, пошто нису удешени по новом програму, ади да се писац о овоме нзвести ради знања, како би могао, ако хоће, удесити ова своја деда по новоме програму и по ново их поднети Савету. 3.дасе »НемачкаграматикапоТраутуДдео" не прештампава, пошто је другим уџбеннком замењена. 4. да се »Граматика сгарог сдовенског језика« не прештампава за ову годину, јер ће за то време бити довољан број који се сада налази. 5. да се «Граматика руског језика" од г. Илића не прештампава, докле се не чује мишљење г. г. реФерената, којимаје као поправљена дата на преглед и оцену. 6. да се „Пространи катихизис" не ирештампава, јер се врло мало троши, а нпје ни по програму наппсан. 7. да се књиге: „Основи педагогике", „Облицч српскога језика", „Мочникова рачупица, I део," „Учитељ руског језика" и „Христове приче и беседе" не прештампавају, пошто неке од њих нису израђене по програму, неке су замењене новим уџбенпцима, а неке нису ни потребне. 8. да се „Српска читапка за I. разр. основне школе" прештампа за сада оваква каква је и то у онолико примерака, колико ће бити довољно да подмири школску потребу за годину дана. 9. да се пова „Читанка за IV рар. основне школе", од г. г. П. II. Ђ. и У. Бл. прештампа за школску потребу, а да се не даје сада накнадно нарочитпм реФерептима на оцену, ношто је Савету позната као добра књпга, која може послужити корисно за намењену потребу. Писцима се оставља слобода, да могу при прештампавању учннитп измене, које они за добро нађу, према напоменама, које су им штампом плиприватапм путем достављене. 10. да се „Приче из црквене псторије" не прештампавају, јер их има још толико, да могу подмирити потребу за неколпко година. С овим је свршен овај састанак.
САСТАНАК 490-ти 20. сеагембра 1891. г., у Ееограду. Били су: аредседник, Стојан Марковић; редовпи чланови: Мил. Недељковић, Љуб. Ковачевић, др. Ник. Ј. Петровић.; ванредни чланови: Жив. Живановић, архимандрит Фирмилијан, Љуб. Јсвановић и Дим. Соколовић. Пословођ: Мил. Марковић.
525
I. Прочитан је и примљеп запнсник прошлога састаака. II. Прочнтано је писмо г. министра прссвете и цркв. нослова од 13. овог месеца, ПБр. 13568, којим се пита Савет за мншљење о квалиФикацији г. Фрање Рихтера. Савет је одлучио: да се за преглед п оцену молбе и докумената молитељевих умоли г. Ђ. Еозарац. III. Прочитано је писмо г. миностра просвете п цркв. послова од 18. ов. м., ЦБр. 1152, којим се пита Савет за мишљење о квалиФНкацији г. Ивана Весића, свештепика, којп је свршио духовне науке у кијевској академији. Савет је одлучио: да се за преглед п оцену молбе и докумената овога кандита умоли г. Ст. Веселиновић, проФесор. IV. Прочитано је пнсмо г. минпстра просвете и цркв. послова од 8. ов. м., ПБр. 12976, којим се шаље Савету на оцену молба г. Милоша Красојевпћа, надзорипка Врањске Бање, којп молп да се његовом сину Ђорђу одреди благодејање из Фонда пок. Вићентија владике. Савет је оддучио: да се за оцену ове молбе умоле г. г. Љуб. Ковачевић и Јевр. А. Илпћ. V. Ирочитано је писмо г. мпнистра просвете и цркв. послива од 13. јула ове год., ПБр. 12624, којим се шаље Савету на оцену молба г. Михаила А. Благојевпћа, стараоца Фонда пок. Вићентија владике, који моли , да се одузме благодејање једиоме од питомаца овога Фонда, јер му је дато протнвно одредбама у тестаменту. Савет је одлучио; да се умоле г. г. Љуб. Ковачевић и Јеврем Илић, да о овој молбп реФерују Савету и да на основу тестамепта пок. Вићентија иропишу стална правила за добнвање и ужпвање благодејања из овога Фонда, и да их поднесу Савету на преглед и одобрење. VI. Прочитано је писмо г. мипистра просвете п цркв. иослова од 15. јула ове године, ПБр 9718., којим се шаље Савету на оцену молба г. Новака Тоскпћа, заступника учнтеља у Балајинцу. Савет је ироучио молбу и документе молитељеве, па је одлучио: дасег. Новаку Тоскићу могу рачунати у привремене године учитељске службе све године, које је провео као заступник учитељски, пошто по закону нема положаја учитељских