Prosvetni glasnik

204

разнц заппсц

искључно пословима, који захтевају непрекидно седење, они су, с колена на колено, морали доспети до све потпуније селекције (одабраности — по Дарвиновој теорији. — Ур.): остављајући имунитет (заштићеност од болести — Ур.) својим потомцима у наслеђе, само су они дуже живели, који су били у стању да одоле знатној количини плућнога отрова. Зна се као поуздано, да Арапи, којп жпве једнако под ведрим небом, у којих се дакле та селекција није могла извршити, умиру од суве болести, кад се сместе у просторије, где је Јеврејин дуго жпвео и обилато се множио. Једно од најинтересннјих дејстава члућнога отрова, то је смањивање рада (функције) у мозгу. У многим скупштинама дешава се, да се одједном ништа више не разуме: само памћење и нагони постоје и даље раде; али треба само променитп атмосФеру, па да се разумност врати. Што неке скугпптине губе умну подобност за решавањо, тому је без сумње узрок: нагомилавање плућнога отрова. Скупштина, смештена у дворници јако проветреној, доносиће увек много паметније одлуке, и показаће живљи рад, него да је у каквој просторији са устојаним ваздухом. Било би врло корисно, да се овај ироналазак г. г. Вго ^п -Ве ^иагсћа и сГАг80пуа1-а и с арактичног гледишта узме у разматрање. Несрећа је за човечанство, што оно има мало користи од радова које за њу врше научењаци — а то с тога, што

је јаз између научзњака и обична човека толики, да овај не уме да појми у чем је проналазак учених људи и од какве је користи. Тако половина становника на нашој земљи пе зна још за железницу; а колико их се још никада није служило телеФоном '? ! Ево једног врло значајног примера за глупост, која још већином влада: још одавно је доказано, да је моноксид угља (гас, који се ствара кад угљен не сагорева потпуно — Ур.) јак отров, па ипак наши архитекти и сада још дају пећима тако недотупаван облик, да производи сагоревања не излазе кроз димњак, већ улазе куварипи у ноздрве; с тога би била ирава благодет, кад би се грађење таквих пећи законом забранило. К;>д је реч о умирању људства, о слабом рађању, о дегенерацији, траже се тому узроци чак и метаФизичким размишљањем, место да зе узму у претрес ругобе што их стварају — навика и мода ! Има три године од како је људство у Француској почело бројно опадати, и цео нас свет жали; ну пети део смртних случајева у Паризу иде на рачун туберкулозе у плућама, због навике, да се живи при затвореним прозорима. И тако ће та два духовита испитивача, Вголуп8ециагс1 и сГАгзопуа!, својим проналаском сиасти милијуне људских бића у потоњим вековима. (Ееу. с1. Веу.) С. П.

Иеправци. — У свесци „Просветног Гласника" за Фебруар ове год., а у реФерату д-ра Светод. Радовановића о „Геологији" Адек. Станојевића, поткрале су се ове крупније штамцарске погрешке : На стр. 100. стуб. П ред 12. озго стоји боликгЈ а треба облику ; „ „ 102. „ П „ 9. оздо после речи „једну за обележје његово у опште« треба додати: „— иукотина, а другу, да се он још ближе обележи а и т. д. На стр. 104. стуб. I ред 14. оздо место ДаниК треба ДаничиЛ. „ „ 105. , П „ 25. „ „ иреграђана треба ираграђана. Уреднншгво.

Одговорни уредник: Стеван ПредиА.