Prosvetni glasnik
418
Просветни гласник
мановског, из Смиљковске фамилије, за школовање српске сирочади". Задужбином ће управљати претседник Општине града Јагодине, директор Јагодинске гимназије, или ако гимназије не буде, претставник највеће школске установе у Јагодини и један трговац из Јагодине, кога на годину дана бира Трговачка комора у Јагодини. Целокупна готовина задужбине чуваће се у Државној хипотекарној банци, а управа ће бити дужна да се у свему придржава завештања и Закона о задужбинама. 8 јуна 1936 године Министар просвете Добр. Стошовић с. р.
46 Усвајам мишљење Главног просветног савета донето на 2153 редобћом састанку С.бр. 394/36 године ^ одлучујем: да се у Великој медреси Краља Александра I у Скопљу и Шеријатској гимназији у Сарајеву полаже арапски језик на нижем и вишем течајном испиту, и то: а) На нижем течајном испиту арапски језик полагаће се само усмено. На томе испиту треба утврдити да ли се кандидат упознао с главним правилима граматике арапског језика, у вези с наставним програмом, у толикој мери да с успехом може наставити учење овог језика у вишим разредима. б) На вишем течајном испиту арапски језик полагаће се писмено и усмено. На писменом испиту кандидат има за четири часа да преведе, уз употребу речника, 20—25 редака средње тешког текста обичног формата у прози. На усменом испиту треба да кандидат зна читати и преводити тешке прозне текстове разног садржаја, при чему му се могу казати мање познате речи. Граматичка и синтактичка анализа прочитаног и преведеног текста треба да буде одмерена и у границама потребе, но више да се пази на то да ли је кандидат задати текст садржајно и идејно разумео. Поред тога, има се од кандидата тражити да познаје најглавније претставнике важнијих књижевних струја у арапској књижевности до краја XII века. 18 маја 1936 године Београд Министар просвете Добр. Стошовић с. р.
Београд
__ С.н.бр. 11029 3-1У-1936 год. У Великој медреси Краља Александра I у Скопљу и Шеријатској гимназији у Сарајеву полаже се арапски језик на нижем и вишем течајном испиту.