Rad Glavnog odbora Crvenog krsta Srba, Hrvata i Slovenaca. u 1926. G. : izveštaj XXXIX redovnoj godišnjoj skupštini sazvatoj za 30. april i 1. maj 1927. god. u Beogradu
Јар а
Каа СТаупог Одбђога Стуепов Кгага Згбђа, Нгуата : 5[оуепаса. 33
неквалификованих нудиља о педесетогодишњици Друштва, али с одлагањем ове прославе одложен је и конгрес. По свој прилици овај ће се конгрес по намерама нудиљског одсека држати у овој години, јер се на њему имају расправити сва та питања. У првоме реду приступило би се оснивању једног друштва нудиља, које би се бринуло о моралној и материјалној страни нудиљског позива, стајало у вези са свима нудиљама, давало им упуства и савете, а покушало би сеи са покретањем једног стручног нудиљског листа.
Беотрадска Школа за Нудиље прошле године стајала је Друштво 425.080 динара (25.080 динара издаје се на плату директорки школе), а исто толико дало је и Министарство Народеог Здравља. Број ученица на крају 1926. г. био је овај: 31 ученица у најмлађој осмој класи (од примљених 50 у октобру); у седмој класи 15, у шестој 10 и у петој 11 (која до маја 1927. завршава школу) — укупно 67 ученица. Управа Школе има саветодавни и помоћни орган у наставничком већу, чији је старешина члан Гл. Одбора Ц.К, г. Др. Ж. М. Рувидић.
Последњи свој годишњи скуп школско веће држало је 7. новембра 1926. под председништвом г. др. А. Штампара, председника Главне Управе Школе за Нудиље, начелника хигијенског одељења Министарства Народног Здравља.
Директорка Школе је г-ца Ружа А. Хелих.
На Ваљевску Шћолу утрошено је у прошлој години 350.000 динара, а издржавању припомогла је и ваљевска окружна болница давањем једног дела хране у натури. После једногодишњег течаја 14 ученица седме класе положило је испите 8, и 9. фебруара пр. г. и после одржаног шестомесечног стажа у ваљевској окр. болници септембра су добиле дипломе и распоређене као квалификоване нудиље по болницама. Нова, осма, класа (16 ученица) са двогодишњим трајањем школе, примљена 1. марта, а 1. априла пр. г. отпочела су предавања. Управа школе се о њој похвално изражава као о најбољој класи како у погледу учења, тако исто иу погледу владања, понашања и рада у болници. Први семестрални испит положиле су све ученице 17. јула, три одлично, а 11 врло добро; а други су положиле 23. децембра, и то: 3 одлично, 7 врло добро, 2 добро. Две због болести положиле су овај испит 3. фебруара 1927. са добрим успехом.
Председник нудиљског одсека, г. Др. Хран. М. Јоксимовић више пута обилазио је школу и у прошлој години је израдио нова правила за двогодишњи течај, која је Извршни Одбор узвојио на 38. седници од 24. децембра пр. г.
Управа школе и Друштво Црвеног Крста претрпели су велики губитак смрћу председника школског одбора и месног одбора Црв. Крста, г. Раде Радосављевића, адвоката. Са њиме се опростили на гробу ученица Ела Качић и потпредседник
Тмезтај 3