Rad u 1906. godini

24

и уговорних, сем тога многе непотребне царинске формалносги, расписи и наређења, причинили су, да је се увозно царинење вршило споро и са великим тешкоћама на штету трговаца и потрошача.

Удружење је са своје стране чинило све, што је било могуће, те да се увозној трговини олакша, али је ипак прошла година остала без остварених тежња удружења.

Повлачење робе за време, када је наступило неуговорно стање са суседном монархијом, вршено је махом из Немачке, Француске, Италије и других земаља. Аустроугарски индустриски артикли нису могли наћи прођу на нашим пијацама онако, како је то ранијих година бивало, већ је потрошња њихова опала. Појачане трговинске везе са осталим државама као и јаче подизање домаће радиности, благодарећи повластицама, које је држава давала п даје, причиниће на сву прилику, да ће увоз аустроугарских производа и у будуће бити мањи, но што је био пре прекида наших трговпниско-уговорних односа са суседном монархијом.

»

Џознато је, да је удружење годинама радило на томе, да се донесе специјалан закон, по коме би се основале трговачке коморе у Србији. У томе циљу је ранијих година израдило два пројекта законска и предало тадањим министрима народне привреде, те да подејствују, да који од њих по стане закон. И ако је показана била предусретљивост од дотичних министара, ипак на један од њих није нашао за потребно, да овој жељи удружења изађе на сусрот. Међутим да је ко год од њих хтео, схваћајући добро интересе земаљске трговине, спровести који од ових пројеката за-