Rad u 1906. godini

44

За нашу извозну трговину већа је корист, што имамо ове уговоре, него ли да смо са свима тим државама у неуговорном односу, или да имамо само највеће повлашћење, Не стоји у истини тврђење г. Павловића, да ни са једном државом немамо ветиринарне конвенције. Градећи уговор са Италијом. ми смо добили и ветеринарну конвенцију, са којом можемо бити задовољни. Што је стопа царинска у Италији за волове 88 лира од комада, то не значи, да је п сувише висока, јер ваља знати, да је то царина од комада, и да во може бити тежак неколико стотина или хиљаду килограма, те по томе тежа стока пролази јефтиније.

И са уговором са Француском можемо бити задовољни. Познато је, да у Француској постоји двојна царинска тарифа, пи да све државе, које су у уговорном односу са Француском, уживају минималне стопе при увозу својех артикала у Француску, међутим да неуговорне државе плаћају максималне стопе. Кад смо дакле закључили уговор са Француском, значи, да смо и ми дошли у ред оних земаља, који се користе минималним царинским стопама.

Исто тако од користи нам је п уговор са Енгдеском, јер и ако се у Енглеској при увозу наших производа не плаћа царина, а оно уговор је користан, што смо са тако једном моћном државом, која је од великог политичког утицаја на решење питања, која се нас тичу, довели наше односе у сагласност.

И сви остали уговори могу нам бити од користи, не. само због извоза већ и због увоза. Једна је несумњива ствар, да је по увозну трговину боље, што имамо ове уговоре, но да их немамо. И ако није у уговорним тарифама предвиђен