Rad u 1911. godini
бакалске радње, који не би био кажњен без икакве своје кривице. Због тога је удружење морало да уложи своју интервенцију код Пореске Управе. Упоредно с тим је и удружење београдских колонијалиста дејствовало против таквога рада трошаринских власти, и резултат је био повољан.
Како се у промету налази прилична количина петодинараца, које приватни ретко примају или никако и не примају са разлога, што су готово сви ти комади мало улубљени (убијени), ма да им је иначе прописна тежина, и како такве комаде неће чак ни државне власти да примају, то је удружење тражило преко Трговачке Коморе, да поради код Министра финансија, да се петодинарци примају на свима државним благајнама, па евентуално и задржавају ради дефинитивног повлачења, јер се показало, да је тај новац и сувише незгодан за промет поред тога, што иначе брзо попушта због своје мекоће.
Судећи по чл. ЈУ трговинског уговора, закљученог између Србије и Немачке наши су трговачки путници и агенти у тешком положају преми странима. Тога ради је удружење умолило Трговачку Комору, да при сређивању материјала за трговинске уговоре има у виду потребу, да се више не прелвиђа уговорима одредба, као што је поменута, у садашњем нашем уговору са Немачком, већ да остане наше аутономно право за одређивање пореза, који би плаћали путници, агенти и други заступници страних фирама, кад при-