Rad u 1911. godini

радње, јер се он одиста ових радња не тиче, то би ваљало и рећи законом, да се тај став односи на занатске радње.

6., Како се према чл. 23 Закона о радњама нс може продавати по бакалским радњама обично домаће вино и ракија испод пет односно десет литарз, то би добро било у интересу нашег виноградарства и шљиварства, да се законом предвиди продаја почев од једног литра у флашама. Ово у толико пре, што се фино вино у затвореним флашама и са прописним маркама може продавати и од једног литра почев.

Т., Без сумње је случајно предвиђено у чл. 60., да се максимум дневнога рада тиче радња на место особља односно раденика. То је у првом ставу. За то би ваљало ову погрешку поправити, и рећи да се максимум дневнога рада односи на особље, јер сеи други став овога члана тиче особља, а он је у вези са првим. То је једно. Друго код овога првог става ваља прописати, да је максимум дневнога рада за трговачко особље 14. часова. Ово с тога, што је досадањи максимум од 12. часова мали и недовољан, јер трговачко особље нема онако напоран рад, какав имају радници индустриски и занатски. Сем тога трговачко особље је и до пре ступања у живот закона о радњама обично радило 14. часова тако, да му ова измена у закону неће бити никаква новина, на коју би се тек имало да навикава.

8., судећи по чл. 79. закона о радњама, изгледа, да трговачки ученици треба да полажу помоћнички испит; међутим кад се узме

3: